Alergie wszelkiego rodzaju i ich leczenie.

Alergie wszelkiego rodzaju i ich leczenie.

Leczenie dolegliwości alergicznych wymaga zastosowania odpowiednich lekarstw przeciwhistaminowych, takich jak chociażby cetyryzyna, która jest jednym ze zdecydowanie najskuteczniejszych leków farmakologicznych w tym przypadku. Niemniej jednak, liczne badania kliniczne wykazały, iż poza skutecznym działaniem przeciw alergicznym, cetyryzyna charakteryzuje się także wywoływaniem efektów ubocznych, takich jak wzmożone osłabienie, senność i ograniczenie koncentracji. Dlatego też, o wiele lepszym rozwiązaniem w tym przypadku może się okazać olej z czarnuszki, który w wyniku wielu badań przetestowano pod kątem działania przeciwhistaminowego, podczas których okazało się, iż jest on tak samo skuteczny jak cetyryzyna, jednakże nie wywołuje żadnych efektów ubocznych dla niej charakterystycznych.

Badania naukowe na skuteczność oleju z czarnuszki.

Skoro mówiliśmy o badaniach naukowych potwierdzających skuteczność leczenia olejem z czarnuszki, warto tutaj je przytoczyć aby nie być gołosłownym. Jednym z badań, które wykazują skuteczność na poziomie cetyryzyny, jest badanie przeprowadzone na Katedrze Farmakologii Uniwersytetu Medycznego Jamshoro w Pakistanie, gdzie dowiedziono na grupie 40 osób, iż skuteczność cetyryzyny wynosi ok. 80%, zaś olej z czarnuszki wykazał skuteczność na poziomie 76%, co wyraźnie pokazuje, iż jest to lek tak samo skuteczny. W toku tego samego badania wykazano, iż jednocześnie olej z czarnuszki nie powodował żadnych efektów ubocznych charakterystycznych dla przyjmowania cetyryzyny, czyli przede wszystkim senności i osłabienia.

Kolejne badanie w zakresie leczenie olejem z czarnuszki zostało przeprowadzone na Poznańskim Uniwersytecie Medycznym na Katedrze Farmakognozji przez prof. W. Bylka, a jego wyniki opublikowane zostały w kwartalniku Herba Polonica. W toku badania przeprowadzonego na dwóch grupach (63 pacjentów w wieku 6-17 lat i 49 pacjentów w wieku 6-15 lat), wykazano, iż dawkowanie oleju z czarnuszki nie ma większego wpływu na efekty lecznicze. Grupa pierwsza przyjmowała jedną kapsułkę oleju z czarnuszki trzy razy dziennie, zaś grupa druga przyjmowała dwie kapsułki z olejem z czarnuszki trzy razy dziennie przez około 6-8 tygodni. W obydwu przypadkach wykazano taki sam poziom poprawy w przypadku leczenia chorób alergicznych.

Wnioski.

Wnioski z wyżej wymienionych badań są następujące. Przyjmowanie regularne oleju z czarnuszki w kapsułkach, niezależnie od ich ilości, przyczynia się do poprawy stanu zdrowia osób dotkniętych problemami alergicznymi, a jednocześnie nie wywołuje żadnych, negatywnych efektów ubocznych. Jest to więc metoda bezpieczniejsza w leczeniu dolegliwości alergicznych, aczkolwiek, tak jak w każdym innym przypadku, konieczna będzie konsultacja medyczna z lekarzem przed podjęciem właściwego leczenia, w celu zapewnienia sobie maksymalnie wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *