Badania bez statystyki

Badania bez statystyki

Badania na różnych polach, w różnych dziedzinach można oczywiście przeprowadzać na różne sposoby. Można na przykład rozgraniczyć badania na takie, w których wykorzystuje się statystykę oraz na takie, w których się tego działu matematycznego nie wykorzystuje. Teraz warto postawić sobie pytanie które badania dadzą lepsze rezultaty, ale aby na to pytanie odpowiedzieć, warto przeanalizować oba rodzaje badań. Załóżmy więc najpierw, że prowadzimy badania bez wykorzystywania w nich statystyki. Wówczas końcowym wynikiem nie są liczby, a raczej końcowe wyniki zapisane są w raporcie za pomocą słów. Może to być raport liczący nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt stron, a to zależy oczywiście od tego, jak szeroki zasięg miało samo badanie. Może jednak być tak, że dany raport trudno będzie streścić, trudno będzie wyciągnąć z niego całą esencję. Może więc okazać się, że taki raport będzie niedokładny, że ciężko go będzie zinterpretować tylko w jeden sposób. Natomiast spójrzmy na badanie z perspektywy badacza statystycznego. Na samym początku oczywiście zbiera on niezbędne dane, by móc mieć się na czym oprzeć. Na samym jednak końcu te dane, które zbierano podczas trwania całego badania, muszą zostać jakoś zinterpretowane, przeanalizowane. Im dokładniej, tym lepiej. W poprzednim typie badania te dane analizowane były i interpretowane były przy pomocy słów, natomiast w tym przypadku są one interpretowane za pomocą liczb. I które badanie jest lepsze? Warto zaznaczyć, że drugi rodzaj badania wykorzystuje właśnie statystykę.

Podzielone opinie

Oczywiście jeśli opinie na temat tych badań są podzielone, to jest to całkiem normalne, jednak przy wyborze należy jednak kierować się rozsądkiem, zatem chyba wówczas większość z nas przyzna uczciwie, że lepsze, bardziej dokładne są badania wykorzystujące statystykę. Wszystkiego o statystyce dowiedzieć się jednak można nie z niniejszego artykułu, a odwiedzając serwis poświęcony statystyce, bo takich serwisów w sieci nie brakuje. Coraz więcej osób poszukuje informacji na temat statystyki, dlatego serwis poświęcony statystyce jest często odwiedzaną stroną. Dzięki niej można dowiedzieć się, czym w ogóle jest statystyka, jak się ją w badaniach wykorzystuje i jak robi się to poprawnie, dlaczego warto ją wykorzystywać w badaniach i wszystkie tego typu informacje.

Jeszcze jedna zaleta

Taki serwis poświęcony statystyce ma jeszcze jedną, dosyć istotną zaletę, a mianowicie oferowana jest na nim często pomoc statystyczna. Pomoc statystyczna jest na takiej stronie oferowana w postaci publikacji albo w postaci ofert przeprowadzenia badań z wykorzystaniem statystyki. Można śmiało z takiej pomocy skorzystać jeśli jest się osobą niezbyt mocno zaprzyjaźnioną ze statystyką. Jeśli natomiast chcemy przeprowadzić takie badania samodzielnie, to pomoc statystyczna będzie się opierała wówczas na dostarczeniu nam niezbędnych informacji na ten temat.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *