Brykiet z trocin jako alternatywa dla węgla.

Brykiet z trocin jako alternatywa dla węgla.

Ogrzewanie naszych domów przy pomocy węgla kamiennego wiąże się niestety z pewnymi negatywnymi skutkami, z czego najgorsza jest niska emisja. To w dużej mierze poprzez stare kotły opalane węglem wytwarzamy tyle substancji trujących, że w sezonie grzewczym przez wzgląd na smog na ulicach aż strach wyjść po prostu na spacer. Dlatego też, warto tutaj jednak podejść do tego zagadnienia w nieco odmienny sposób, i zamiast dalej skupiać się na węglu, jako na jedynym rozsądnym sposobie ogrzewania naszych domów, poszukać lepszych alternatyw. Tym bardziej, że takowe istnieją, a jedną z nich jest tutaj na przykład brykiet z trocin drzewnych, wytwarzany z odpadów z tartaków i zakładów przeróbki drewna.

Warunki spalania brykietu z trocin.

Zanim jednak w ogóle zdecydujemy się na zastosowanie tego alternatywnego opału, warto przyjrzeć się nieco bliżej kwestii warunków spalania brykietu, aby osiągać odpowiednie parametry spalania. Przede wszystkim, najważniejszą kwestią, jaka nas tutaj powinna interesować jest wilgotność brykietu oraz jego czystość. Chodzi tutaj o to, iż nadmierny poziom wilgoci będzie automatycznie ograniczać wartość opałową spalanego brykietu. Wynika to z faktu tego, iż w pierwszej kolejności podczas jego spalania trzeba będzie odparować wodę, a to niestety wiąże się ze stratami energii cieplnej, która powinna być zużywana do ogrzewania naszych domów a nie odparowywania wody z brykietu. Przy większych poziomach wilgotności brykietu, niestety bardzo szybko z wartości opałowej sięgającej 19 MJ/kg zrobi się nam 15 MJ/kg a to spowoduje 20% większe spalanie i większe koszty ogrzewania. Co więcej, odparowywana woda będzie w postaci pary wodnej osiadać na stalowych elementach naszego kotła, co będzie powodować jego korodowanie i ostatecznie doprowadzi do całkowitego uszkodzenia. Jednym słowem, niezależnie od tego, jaki będziemy stosować brykiet do ogrzewania naszego domu, powinien on przede wszystkim charakteryzować się niskim poziomem wilgotności, gdyż w przeciwnym razie jego spalanie będzie powodować tylko i wyłącznie problemy.

Korzyści płynące z opalania domu brykietem.

Oczywiście przejście na brykiet z trocin, będzie wiązać się dla nas także z wieloma korzyściami, z których zdecydowanie najważniejszą jest kwestia tego, iż nasza kotłownia przestanie wyglądać jak kopalnia. Z kotłowni zniknie czarny pył węglowy, a po wyjściu z kotłowni nie będziemy wyglądać jak górnik po szychcie w przodku. Oczywiście pył będzie z reguły roznosić się na cały dom, więc tego także unikniemy. W zamian dostaniemy przyjemny zapach drewna w całym domu, oraz świadomość tego, iż z naszej strony zanieczyszczenie środowiska i generowanie smogu zostało zminimalizowane do takiego poziomu, do jakiego to obecnie możliwe. Bardzo istotną korzyścią dla nas jest także to, iż w przypadku przejścia na brykiet drzewny z trocin, dokładamy rękę do minimalizowania zanieczyszczenia środowiska. Jest to coś czego w zasadzie gołym okiem nie widzimy, niemniej jednak przyszłe pokolenia z całą pewnością będą nam dziękować za to, iż zdecydowaliśmy się odejść od zanieczyszczających środowisko paliw kopalnych i zdecydować się w pełni korzystać z energii odnawialnej.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *