Ciekawe odmiany Różaneczników do uprawy w przydomowym ogrodzie.

Ciekawe odmiany Różaneczników do uprawy w przydomowym ogrodzie.

Wśród wielu różnych rozwiązań na upiększenie naszego przydomowego ogrodu, jednym z ciekawszych jest nasadzenie w nim Różaneczników. Trzeba tutaj przyznać, iż są to krzewy o wyjątkowo wysokim poziomie atrakcyjności, których nasadzenie w ogrodzie wpływa w bardzo korzystny sposób na jego estetykę. Tutaj najlepszym rozwiązaniem jest nasadzenie całych grup Rhododendronów, gdyż w takich warunkach prezentują się one najlepiej. Generalnie rzecz ujmując, stanowią one bardzo dobry element dekoracyjny ogrodów, niezależnie od miejsca nasadzenia, przy czym pamiętać należy o tym, aby do ogrodu wybierać tylko odmiany odporne na mrozy. Sprawdźmy wobec tego kilka podstawowych odmian Różaneczników, które będą doskonale sprawdzać się w naszych przydomowych ogrodach.

Odmiany Różaneczników ogrodowych.

Oczywiście w tekście tym nie będziemy się zajmować kwestiami związanymi z przygotowaniem podłoża do uprawy Różaneczników, czy też wyborem stanowiska, gdyż w sieci w tej tematyce można znaleźć naprawdę mnóstwo ciekawych materiałów. Tutaj zajmiemy się zaprezentowaniem kilku, naszym zdaniem ciekawych i wartych uwagi każdego amatora przydomowego ogrodu, odmian Różanecznika. Tym bardziej, iż Różaneczniki występują w bardzo dużej liczbie odmian i gatunków, a przez to też jest tutaj naprawdę z czego wybierać.

Różaneczniki wielkokwiatowe.

Różaneczniki o dużych kwiatach, cieszą się w naszym kraju niezwykle dużą popularnością, wynikającą przede wszystkim ze swoich okazałych kwiatostanów. Oczywiście wpływa na to także prostota uprawy, oraz dość spore rozmiary. Do najpopularniejszych odmian Różaneczników wielkokwiatowych możemy zaliczyć:

  • Alfred – odmiana o jasnofioletowych, kulistych kwiatach z dość wyraźnym żółto-zielonym rysunkiem na górnym płatku. Odmiana sprawdzająca się w naszych warunkach klimatycznych, aczkolwiek wytrzymuje mrozy zaledwie do -22 st. Celsjusza, co nie zawsze pozwala jej przetrwać zimę. Rozwiązaniem może być dodatkowe ogacenie jej korzenia, ale to też nie wpłynie zanadto na jej trwałość, jeśli trafi się zima z trzydziestostopniowym mrozem. Osiąga rozmiary w okolicy 1-2m, zaś kwitnie pod koniec maja.
  • Blutopia – o fioletowych kwiatostanach z podobnym jak w przypadku odmiany Alfred rysunkiem na górnym płatku. Radzi sobie na mrozie zdecydowanie lepiej, bowiem jest w stanie przetrzymać nawet w przypadku mrozu do 26 st. Celsjusza. Kwitnie w tym samym okresie co Alferd, czyli na koniec maja, a rozmiary także osiąga podobne czyli w okolicy 1-2m.
  • Burgundula – Różaneczniki tej odmiany wytrzymują na mrozie do maksymalnie 22 stopni mrozu. Charakteryzują się wysokością 1-2m, i ciemno-fioletowymi kwiatami z rysunkiem górnym płatku, w kolorze brązowo-bordowym. Bardzo estetyczna odmiana, kwitnąca praktycznie przez cały maj.
  • Catawbiense Album – kolejna odmiana Różaneczników wytrzymująca kwitnąca przez cały maj, osiągająca rozmiary do 2m. Jej największą zaletą są białe, niesamowicie estetyczne kwiaty, przyozdobione na górnym płatku, rysunkiem w kolorze żółto-zielonym. Jest to jedna z nielicznych odmian wytrzymująca mrozy nawet do -32 stopni Celsjusza. Bardzo dobrze sprawdza się w naszych warunkach klimatycznych.

Pozostałe odmiany Różaneczników.

Oczywiście powyżej wymieniliśmy tylko cztery najciekawsze naszym zdaniem odmiany Różaneczników wielkokwiatowych, a ogólnie rzecz biorąc jest dużo, dużo więcej. Polecamy tutaj jednak przeszukać całe zasoby Internetu aby samodzielnie wyszukać wszystkie informacje na ich temat i znaleźć takie odmiany które będą sprawdzać się w konkretnym przypadku estetyki ogrodowej.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *