Co zrobić, żeby wynająć lawetę?

Co zrobić, żeby wynająć lawetę?

Gdy przydarzy nam się awaria na drodze, bądź będziemy uczestnikami stłuczki, konieczne będzie wezwanie pomocy drogowej. Obowiązek ten będzie spoczywał na nas lub na firmie ubezpieczeniowej, a jeżeli jest to poważniejszy wypadek, zajmą się tym odpowiednie służby. W każdej takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia z autolawetą, czyli pojazdem wyposażonym w specjalną platformę do przewożenia samochodu i zabezpieczenia go przez wypadnięciem. Wynajem lawet to z kolei rodzaj bardziej masowego biznesu, gdzie konieczne jest transportowanie kilku pojazdów jednocześnie – trzeba mieć do niego specjalne uprawienia.

Laweta lawecie nie równa

Powyżej wspomnieliśmy o autolawecie i lawecie, dzieląc je na dwie różne kategorie, jednak w mowie potocznej funkcjonują one zamiennie. W gruncie rzeczy chodzi tutaj o to samo, a zasadnicza różnica związana jest z tonażem i wymiarami, jakie osiąga konkretna forma. Ogólnie laweta to platforma, która służy do przewożenia pojazdów doczepiana do ciężarówki (zazwyczaj), zaś autolaweta, co sugeruje początek „auto-”, jest pojazdem taką platformę posiadającym.

Jaki to ma wpływ na nasze szanse wynajmu?

Jeżeli naszym celem jest wynajem lawet, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z tej różnicy, ponieważ wpływa ona zasadniczo na koszt oraz możliwości, jakie stają przed indywidualnym klientem oraz przedsiębiorstwem. Różnica w tonażu sprawia, że konieczne będzie legitymowanie się określoną kategorią prawa jazdy (B, B+E lub C). Jeżeli posiadamy jedynie standardową wersję, będziemy zmuszeni do wynajęcia jedynie autolawety. Dodatkowo będzie się liczył również staż za kierownicą oraz próg wiekowy (wymagany w przypadku wielu firm wynajmujących pojazdy).

Ostatecznie poza samymi kosztami, długością wynajmu i odległością od miasta, będzie się liczyło także sporo innych czynników. Dla indywidualnych klientów koszty te sięgają ok. 150 złotych za standardową pomoc drogową w obrębie miasta z dostarczeniem pojazdu pod adres serwisu naprawiającego auta. Jeżeli zmieni się któryś z tych parametrów, koszty się zwiększą, warto więc zorientować się, czy opłaca nam się wynajem lawet, czy lepiej skorzystać z usług ubezpieczyciela.

Kto może obsługiwać autolawetę a kto lawetę?

Przyjęło się, że pojazd holujący mogą prowadzić osoby posiadające prawo jazdy kat. B, pod warunkiem, że nie przekracza trzech i pół tony, czyli holowania jednego pojazdu. Jeżeli waga ta waha się między 3, 5 i 7 tonami, powinniśmy mieć uprawnienia kat. B+E, a powyżej 7 ton, konieczna jest kat. C.

Firmy wynajmujące chętnie proponują wyspecjalizowanego kierowcę, który pomoże nam na miejscu wciągnąć i zawieźć auto w określone miejsce. Dlatego też, jeżeli sami nie posiadamy takich uprawnień, ani pewności, czy podołamy, możemy skorzystać ze standardowej usługi.

Aby wynająć autolawetę, musimy spełnić szereg określonych wymagań. Nie wszystkie firmy posiadają te same kryteria, podobnie jak nie wszystkie mają jednakowy cennik. Zależy to od wielkości firmy i rynku oraz zainteresowania konkretnymi usługami. Zawsze warto sprawdzić, ponieważ może się okazać, że tanio i szybko załatwimy nieprzyjemną sytuację na drodze, bez obaw o prawne aspekty.

Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *