Czy grzejnik kanałowy może być lepszy od grzejnika ściennego?

Czy grzejnik kanałowy może być lepszy od grzejnika ściennego?

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej dyskusji na temat wyższości grzejników kanałowych na ściennymi i rzecz jasna na odwrót. Warto temu zagadnieniu przyjrzeć się nieco bliżej i rzucić na nie zupełnie nowe światło. Trzeba to przede wszystkim zrobić raczej z bocznej perspektywy, nie będąc jednocześnie zagorzałym piewcą, któregokolwiek z tych rozwiązań. Jasnym bowiem jest, iż aby realna była nasza ocena każdego z tych rozwiązań, powinniśmy starać się zachować maksymalnie wysoki poziom bezstronności. Przyjrzyjmy się zatem, jak to wszystko w rzeczywistości wygląda. Sprawdźmy, czy faktycznie grzejnik kanałowy jest lepszy od ściennego, czy też może jest jednak na odwrót?

Porównanie grzejnika kanałowego i ściennego?

Zacząć wypada tutaj od przeprowadzenia w miarę rzetelnego porównania tych obydwu rozwiązań. Okazuje się bowiem, iż są one w pewnym zakresie do siebie podobne. W kwestii podobieństw należy stwierdzić, iż obie technologie wykazują ten sam sposób ogrzewania pomieszczeń, a więc poprzez dystrybucję ciepłego powietrza, z jego podgrzewaniem na miejscu. Po stronie różnic jednak będziemy mogli postawić już kilka kwestii więcej. Przede wszystkim :

  • Grzejnik ścienny, jak sama nazwa wskazuje, jest montowany na ścianie – grzejnik kanałowy zaś w kanale wyciętym w podłodze. Skutkiem tego, w tym drugim przypadku nie ograniczamy sobie przestrzeni w pomieszczeniu.
  • W przypadku grzejników ściennych, normalnym jest, iż z biegiem czasu, ponad nim, pojawiają się ciemne smugi zabrudzenia ściany. Tym intensywniejsze, iż wyższa temperatura czynnika grzewczego. Tym problemem nie będziemy mieć do czynienia w przypadku ogrzewania kanałowego.
  • W przypadku grzejników ściennych, powietrze rozprowadzane jest na zasadzie konwekcji, czyli wymuszenia ruchu powietrza ciepła w górę pomieszczenia. W przypadku grzejników kanałowych, będzie to ruch wymuszony wentylatorem, a więc utrzymany na stałym poziomie. Pozwala to na sprawniejsze i szybsze rozgrzewanie pomieszczeń.
  • Ogrzewanie w przypadku grzejników ściennych nie sięga zbyt dobrze podłogi, bowiem wylot powietrza z grzejnika jest na wysokości ok. 80cm. W przypadku grzejnika kanałowego, wylot jest w płaszczyźnie podłogi, a więc ogrzewamy także dolną część pomieszczenia.

Generalnie rzecz biorąc, te cztery różnice dość wyraźnie wskazują, iż to ogrzewanie kanałowe będzie rozwiązaniem bardziej korzystnym z punktu widzenia użytkownika. Oczywiście w tym zakresie każdy producent grzejników ściennych natychmiast znajdzie całą gamę innych powodów, dla których grzejniki ścienne są rozwiązaniem lepszym. Jednakże, w pełni obiektywnie możemy powiedzieć, iż to jednak grzejnik kanałowy wykazuje w tym przypadku swoją wyraźną wyższość, nad grzejnikiem ściennym.

Możemy więc pokusić się o stwierdzenie, iż wymiana ogrzewania na kanałowe, wcale nie jest takim głupim pomysłem. Trzeba jednak sprawdzić jeszcze w pierwszej kolejności, czy w naszym budynku będzie taka możliwość, bowiem w przypadku grzejników kanałowych trzeba spełnić pewne wymagania, aby możliwe było ich zamontowanie.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *