Czy warto się ubezpieczyć?

Czy warto się ubezpieczyć?

Wykupywanie polisy ubezpieczeniowej jest dość powszechnym procederem. Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że warto jest się ubezpieczyć zarówno w kontekście osób indywidualnych, jak i w kontekście firm i przedsiębiorstw. Nasze życie jest tak nieprzewidywalne, że często płata nam różne figle, często również przytrafiają nam się niespodzianki. Takie nieprzewidywalne sytuacje cieszą nas jednak tylko i wyłącznie wtedy, kiedy przytrafia nam się coś miłego. Jeśli natomiast jest to coś niemiłego, coś wręcz niebezpiecznego, czy zagrażającego naszemu życiu albo dalszemu prosperowaniu naszego przedsiębiorstwa, to już nas to tak nie cieszy, a wręcz przeciwnie. To właśnie dlatego warto jest się ubezpieczyć od nieszczęśliwych zdarzeń, zdarzeń losowych albo też od skutków działań osób trzecich, jak ma to miejsce na przykład w przypadku ubezpieczenia dla osób posiadających własne gospodarstwa rolne.

Rolnik ubezpiecza się obowiązkowo

W przypadku rolników sytuacja ma się jednak trochę inaczej, aniżeli w przypadku ubezpieczenia swojego życia, swojego zdrowia, czy też swojej firmy, jakiejkolwiek swojej działalności. Dlaczego wygląda to inaczej? Przede wszystkim dlatego, że OC gospodarstwa rolnego jest ubezpieczeniem obowiązkowym. Nie jest więc tak, że rolnik ma wybór odnośnie ubezpieczenia swojego gospodarstwa albo też nie ubezpieczenia go i liczenia na łut szczęścia, że może jednak nie przytrafi mu się nic złego. Oczywiście nie zawsze było tak, że ubezpieczenie gospodarstw rolnych było obowiązkowe. Kiedyś, jakiś czas temu było to kwestią wyboru – rolnicy ubezpieczali się dobrowolnie i robili to zazwyczaj ci rolnicy, którzy twardo stąpali po ziemie zdając sobie sprawę z nieprzewidywalności losu i ludzkiego życia. Poza tym, gospodarstwo to sama natura, a natura jest nieobliczalna, zatem większość rolników jednak wykupywała OC gospodarstwa rolnego. Byli jednak i tacy, którzy raczej z takiej opcji rezygnowali, gdyż po prostu świadomie ryzykowali albo właśnie łudzili się, że ich gospodarstwom nic złego się nie stanie. Dziś sytuacja ta wygląda już jednak inaczej, bo każdy rolnik musi wykupić ubezpieczenie gospodarstw rolnych, które posiada.

Obowiązek – czy to dobrze?

Można by się teraz zastanawiać nad tym, czy fakt, że OC gospodarstwa rolnego jest obowiązkiem jest dla rolników korzystny czy też niekorzystny. W tej sytuacji są zarówno wady, jak i zalety, zresztą jak i w każdej innej sytuacji. Tak więc obowiązkowe ubezpieczenie gospodarstw rolnych ma swoje minusy wiążące się z dodatkowymi opłatami za ubezpieczenie, jak również z procedurami, całą biurokracją, przez którą podczas ubezpieczania swojego gospodarstwa rolnik musi przebrnąć. Niemniej jednak, jest to sytuacja o tyle korzystna, że takie OC gospodarstwa rolnego chroni dobytek rolnika między innymi przez skutkami działania osób trzecich, na przykład sąsiadów, zatem nawet, jeśli nasze gospodarstwo rolne ucierpi z powodu działania naszego sąsiada, to ubezpieczalnia i tak wypłaci nam odszkodowanie.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *