Efektywne ogrzewanie grzejnikami ściennymi.

Efektywne ogrzewanie grzejnikami ściennymi.

Tradycyjne technologie grzewcze opierające się o grzejniki ścienne, w dalszym ciągu stanowią najczęstszą metodę grzewczą w większości starych budynków. Wynika to przede wszystkim z tego, iż tak zostały przygotowane instalacje grzewcze. Jednakże bardzo ważne jest też to, iż przy odpowiednim podejściu, jest to bardzo efektywny sposób ogrzewania. Trzeba jednak starannie, bardzo precyzyjnie dobrać każdy grzejnik do każdego pomieszczenia. Warto zadbać o to, aby na grzejnika nie utrzymywać temperatury wyższej niż 50 stopni Celsjusza. Dzięki temu bowiem, nie będziemy zanadto wysuszać powietrza w naszym domu, co przekładać się będzie na większy poziom komfort w sezonie grzewczym.

Nowoczesne grzejniki ścienne.

Obecnie produkowane grzejniki ścienne są o wiele bardziej efektywne grzewczo od tych, które mogliśmy stosować dotychczas. Nic dziwnego. Postęp technologiczny odbywa się na każdym kroku, więc nie powinno nas dziwić, iż także w kwestii grzejników ściennych opracowano nowe technologie. Obecnie grzejniki płytowe na przykład wyposażone są w wewnętrzne żebrowania – radiatory, które jeszcze bardziej usprawniają przepływ ciepłego powietrza. Zapewnia to maksymalnie wysoki poziom wydajności grzejnika. Odpowiednia konstrukcja kanałów wewnątrz grzejnika, zapewnia szybszy jego przepływ. Tutaj zresztą technologia od zawsze była zbliżona. Zimne powietrze opadające na dół pomieszczenia, jest zasysane przez wytworzony ruch powietrza w grzejniku. Następnie przepływając przez wewnętrzne jego kanały jest ogrzewane, po czym natychmiast wyrzucane do pomieszczenia. Im wyższa temperatura na grzejniku, tym szybszy ruch powietrza, jak również silniejszy poziom jego wysuszenia. Dlatego też, warto jednak dobrać grzejniki w taki sposób do każdego pomieszczenia, aby temperatura czynnika grzewczego nie przekraczała 50 stopni. Dzięki temu nie wysuszymy zanadto powietrza, co wpłynie na nasz komfort jak i zdrowie. Suche powietrze powoduje bowiem wysuszenie śluzówek naszych dróg oddechowych, a to bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie.

Dobór grzejników ściennych.

Warto tutaj zwrócić uwagę na fakt, iż każdy grzejnik ścienny będzie mieć podane parametry techniczne swojej pracy. wyszczególnione będzie maksymalne ciśnienie robocze, oraz ciśnienie przy jakim grzejnik był testowany na szczelność. Dodatkowo będzie podana jego moc wyrażana w watach. My zaś musimy tutaj obliczyć zapotrzebowanie energetyczne poszczególnych pomieszczeń. W tym celu trzeba uwzględnić ściany i materiał z jakiego są wykonane, straty ciepła przez powierzchnie okna oraz ewentualną warstwę ocieplenia. W ten sposób dowiemy się, jakie mamy zapotrzebowanie energetyczne pomieszczenia wyrażone w jednostce W*m2/rok. To pozwoli nam określić moc grzejnika, jaki należy zastosować aby skutecznie ogrzać dane pomieszczenie. Oczywiście nadmierne przewymiarowanie grzejników będzie także szkodliwe, bowiem w takim przypadku trzeba będzie znacznie ograniczyć moc kotła grzewczego. To zaś jest jak najmniej wskazane, bowiem kotły grzewcze najwyższą sprawność osiągają pracując na 100% swojej nominalnej mocy. Nie warto brać grzejników, dla których temperatura czynnika grzewczego będzie musiała wynosić poniżej 38 stopni Celsjusza.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *