Ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych.

Ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych.

W czasie ostatnich lat coraz wyraźniej i coraz głośniej mówi się o konieczności zrewidowania naszych poglądów na kwestię ogrzewania naszych domów jednorodzinnych. Stosowane dotychczas rozwiązania, opierające się w zatrważającej większości o spalanie węgla kamiennego, niestety nie są dobre nie tylko dla środowiska, ale pośredni także dla nas samych. Zarówno smog wpływa negatywnie na nasze zdrowie, jak i nadmierne stężenie dwutlenku węgla w atmosferze, co przyczynia się do nasilania się zjawiska ocieplania klimaty planety. Aby temu zapobiec, niezbędne są radykalne i natychmiastowe działania. Jednymi z rozwiązań mogą tutaj się okazać pompy ciepła oraz kotły gazowe, które generują o wiele mniejsze ilości zanieczyszczeń i przede wszystkim CO2 do atmosfery.

Pompy ciepła. Czy to dobre rozwiązanie?

Jeśli chodzi o pompy ciepła to musimy zdać sobie sprawę, iż jest to jak najbardziej dobre, korzystne i ekologiczne rozwiązanie. Niemniej jednak nie w każdym przypadku będziemy mogli z niego skorzystać. Okazuje się bowiem iż wydajność grzewcza w przypadku pomp ciepła nie jest na tyle wysoka, aby spełnić zapotrzebowanie energetycznych starszych budynków. Dlatego też, chcąc skorzystać z pompy ciepła w przypadku starszego budownictwa, pierwszym krokiem będzie wykonanie ocieplenia, czyli po prostu modernizacji energetycznej budynku. Aby korzystanie z pompy ciepła było opłacalne i akceptowalne w kosztach, koniecznością jest osiągnięcie poziomu zapotrzebowania na energię na poziomie poniżej 90 kWh/(m2*rok). Tak niskie zapotrzebowanie pozwoli nam cieszyć się niskimi kosztami ogrzewania i ekologiczną pompą ciepła. Obecnie, od przyszłego roku wskaźnik zapotrzebowania w nowych domach musi już obowiązkowo wynosić 70 kWh/(m2*rok), a więc jest to jeszcze niższy poziom. W takich budynkach, korzystanie z pompy ciepła będzie już w stu procentach opłacalne i w pełni komfortowe.

oferty na pompy ciepła w Andrychowie

Czy warto wybrać kotły gazowe?

Kotły gazowe to zupełnie inne rozwiązanie, które można skutecznie wdrożyć w miejsce istniejącego kotła węglowego. Niemniej jednak aby było to możliwe, musimy mieć doprowadzony gazociąg do naszej działki, a tym, na chwilę obecną bywa dośc różnie. Koszty ogrzewania domu gazem są może nawet nieco wyższe niż w przypadku węgla. Cena 1 kWh w przypadku nowoczesnego pieca kondensacyjnego będzie wynosić 0,25 PLN. Dla porównania koszt uzyskania 1 kWh z drewna czy też węgla będzie wynosić poniżej 0,20 PLN. Mamy więc koszty wyższe o około 25-30%. Jednakże w zamian kotły gazowe w Żywcu oferują nam wiele korzyści i zalet. Przede wszystkim, kocioł jest absolutnie bezobsługowy. Musimy jedynie martwić się o ustawienie parametrów cieplnych dla naszych pomieszczeń. Poza tym ograniczamy znacznie wydania CO2 do atmosfery, oraz pyłów zawieszonych, odpowiedzialnych za powstający co zimy smog. Można więc powiedzieć, iż kotły gazowe to także bardzo dobre i korzystne dla nas wszystkich rozwiązanie.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *