Ekologiczny brykiet z trocin.

Ekologiczny brykiet z trocin.

Nowoczesny i przede wszystkim w pełni ekologiczny brykiet z trocin, to obecnie coraz bardziej popularny materiał opałowy. Stosowany jest przede wszystkim do pieców kominkowych, aczkolwiek, przy odpowiednim dostosowaniu kotła, może być ona także spalany w piecach centralnego ogrzewania. Materiał ten jest ekologiczny, bowiem do łączenia drobnych frakcji drewna w brykiety, nie wykorzystuje się żadnych chemicznych substancji. Lepiszczem jest w tym przypadku naturalna żywica. Generalnie więc, ekologiczny brykiet z trocin to materiał opałowy, który obecnie stanowi doskonałą alternatywę, przede wszystkim dla węgla.

Czy ekologiczny brykiet z trocin, jest rzeczywiście ekologiczny?

Z cała pewnością nie raz już każdy się spotkał ze stwierdzeniem, iż brykiet nie jest absolutnie, pod żadnym pozorem ekologicznym materiałem opałowym. Jako lepszy i bardziej ekologiczny materiał podaje się wtedy gaz ziemny. Jest to jeden największych mitów i przekłamań, jakie znamy. Otóż okazuje się, iż brykiet z trocin, generuje o wiele mniejsze ilości dwutlenku węgla niż gaz ziemny. Co prawda pyły zawieszone są w nieco większej ilości, niemniej jednak wielokrotnie niższej niż węgiel drzewny. Więcej informacji o emisjach tutaj – roczne emisje zanieczyszczeń (http://www.infopress.com.pl/roczne-emisje-zanieczyszczen/). Poza tym, ekologiczny brykiet z trocin jest paliwem odnawialnym. Podczas gdy my spalamy brykiet w naszych kotłach i kominkach, za oknem rosną kolejne drzewa. Jak dorosną, będą ścięte i przetworzone na meble, zaś trociny z ich produkcji posłużą znowu do produkcji brykietu. Na miejscu ściętych drzew, będą posadzone kolejne.

Można więc powiedzieć, iż rzeczywiście, ekologiczny brykiet z trocin jest opałem w pełni ekologicznym i możemy go zaklasyfikować do odnawialnych źródeł energii.

Jak powstaje brykiet z trocin?

Aby mógł powstać brykiet z trocin, koniecznością jest zaopatrzenie się najpierw w materiał wsadowy, czyli w trociny. Te, zazwyczaj są odpadem z produkcji tartacznej i stolarskiej, a więc materiał wsadowy w tym przypadku jest praktycznie rzecz biorąc darmowy. Następnie, odpowiednio wysuszone trociny, trafiają na brykieciarki Briklis, gdzie pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze są prasowane i formowane w brykietu. W trakcie prasowania, wyciskana jest z trocin naturalna żywica, która zostaje wykorzystana jako naturalne i ekologiczne lepiszcze. Jest to kolejny dowód na to, iż brykiet jest ekologicznym materiałem opałowym. Bardzo ważną kwestią jest tutaj to, aby trociny przeznaczone do produkcji były odpowiednio wysuszone. Jakiekolwiek ich zawilgocenie sprawi, iż brykiet nie będzie prawidłowo się trzymać swojej formy. Wilgoć sprawi, iż wiązania żywiczne będą już na wstępie osłabione a to jest absolutnie niewskazane.

Podsumowanie.

Należy więc podkreślić, iż ekologiczny brykiet z trocin jest bardzo dobrym, niskoemisyjnym materiałem opałowym. Jego spalanie jest o wiele lepsze dla środowiska naturalnego i naszej planety niż nawet gazu ziemnego. Nie emituje on bowiem tak dużych ilości dwutlenku węgla, który jest głównym winowajcą, odpowiedzialnym za nadciągającą katastrofę klimatyczną. Możemy więc powiedzieć, iż przejście na ekologiczny brykiet z trocin, będzie z całą pewnością bardzo korzystnym rozwiązaniem dla każdego gospodarstwa domowego.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *