Filtrowanie powietrza w warsztacie lakierniczym.

Filtrowanie powietrza w warsztacie lakierniczym.

Jednym z bardziej istotnych aspektów prowadzenia warsztatu lakierniczego jest prawidłowe podejście do kwestii filtrowania powietrza, zarówno tego wtłaczanego do wnętrza pomieszczeń roboczych, jak i tego, odprowadzanego na zewnątrz. Chodzi tutaj o to, aby powietrze wtłaczane do środka pomieszczeń lakierni, było wolne od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, pyłów i innych lotnych zabrudzeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jakość wykonywanych prac lakierniczych, jak również o to, aby powietrze odprowadzane na zewnątrz było wolne od tzw. mgiełki lakierniczej, która jest po prostu zanieczyszczeniem i nie powinna trafiać do atmosfery. W tym celu należy zastosować odpowiednie filtrowanie powietrza. Zobaczmy zatem, jakie w tym zakresie mamy obecnie możliwości, aby przy wykonaniu instalacji wentylacyjnej móc zastosować rozwiązania najbardziej optymalne dla danego przypadku.

Wybór odpowiednich filtrów.

Przede wszystkich trzeba będzie tutaj pamiętać o rozmiarach filtrów, jakie będą zastosowane w naszej instalacji, co będzie też uzależnione od rozmiarów kanałów wentylacyjnych. Bardzo istotnym aspektem będzie także przepustowość naszych kanałów i dopasowanie do tego parametru odpowiednich filtrów kieszeniowych, bowiem w przypadku wadliwego ich doboru, po prostu mogą one blokować przepływ powietrza, lub tez nie wyłapywać wszystkich zanieczyszczeń, co będzie rzecz jasna zjawiskiem niepożądanym. Generalnie można tutaj powiedzieć, iż wybór filtrów kieszeniowych będzie stosunkowo skomplikowanym zadaniem, aczkolwiek dobry dostawca, dystrybutor, powinien być w stanie skutecznie nas wesprzeć w tym zadaniu, poprzez udzielenie wszystkich najważniejszych informacji, jak również poprzez skuteczne wsparcie techniczne i merytoryczne. Dzięki temu dobrane filtry kieszeniowe będą w stu procentach spełniać swoje zadania, a to w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Gdzie szukać dobrych jakościowo filtrów?

Oczywiście każdy z dostawców, będzie nam zapewniać zupełnie inne produkty, od zupełnie innych producentów, skutkiem czego zauważymy też wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi systemami filtrów. Warto tutaj jednakże zwrócić uwagę na kilka kwestii. Między innymi na cenę w stosunku do jakości wykonania i parametrów technicznych filtracji. Bardzo dobrze na rynku prezentują się obecnie na przykład filtry K System, które stosowane są w zdecydowanej większości nowoczesnych warsztatów lakierniczych. Jest to reklamą samą w sobie, bowiem dziesiątki zadowolonych użytkowników z całą pewnością powinny nas przekonywać o wysokiej jakości zastosowanych w tych przypadkach rozwiązań. Można więc powiedzieć, iż filtry K System będą dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek warto utaj dokładnie sprawdzić parametry techniczne aby przekonać się o tym, czy jest to rozwiązanie idealne do naszych potrzeb w konkretnym przypadku.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *