Geosiatki i ich zastosowanie w budownictwie.

Geosiatki i ich zastosowanie w budownictwie.

Nowoczesne technologie w branży budowlanej, pozwalają nam osiągać coraz lepszy poziom efektywności realizowanych prac. Przede wszystkim w budownictwie, technicznym, drogowym czy tez inżynieryjnym, możemy zaobserwować regularne stosowanie najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Jednym z nich są materiały geosyntetyczne, które przyczyniają się do trwałego wzrostu wytrzymałości realizowanych inwestycji. Materiały takie jak chociażby geosiatki, są tutaj wykorzystywane zdecydowanie najczęściej, szczególnie podczas prac związanych ze wzmacnianiem, zbrojeniem oraz stabilizacją podłoża.

Stabilizacja gruntów za pomocą geosiatki.

Wspomniane przez nas materiały geosyntetyczne, wykorzystywane są przede wszystkim w przypadku budownictwa drogowego i kolejowego. Aczkolwiek trzeba tutaj przyznać, iż geosiatki doskonale sprawdzają się także w innych zastosowaniach, jak chociażby stabilizacja warstw na składowiskach odpadów, czy też wzmacnianie stromych nasypów i zboczy przez ich osypywaniem się.

Wśród najpopularniejszych geosiatek możemy wyróżnić następuje cztery ich rodzaje:

  • Miragrid GXgeosiatki Miragrid, wykonane są z włókien poliestrowych, powleczonych polimerową powłoką ochronną. Charakteryzują się wysoką odpornością na rozciąganie, oraz dobrymi właściwościami tarcia w stosunku do podłoża gruboziarnistego. Idealnie sprawdza się w zbrojeniu gruntów niespoistych. Wykorzystywana w budownictwie drogowym i kolejowym przede wszystkim.
  • Polgrid BX – to geosiatka dwukierunkowa o otwartej strukturze w formie georusztu. Charakteryzuje się sztywnymi węzłami siatki, które stanowią integralny element struktury. Zapewniają dobre oparcie dla kruszywa budowlanego. Wykorzystywane w pracach związanych z budową dróg, linii kolejowych, tuneli i konstrukcji podziemnych. Stosowana także jako zabezpieczenie przeciwerozyjne.
  • Polgrid UX – geosiatka jednokierunkowa o sztywnych węzłach, wykonywana z arkuszu polietylenu o wysokiej gęstości (HDPE).
  • Geosiatki do budowy oraz remontu dróg – geosyntetyki produkowane przez firmę GLASSTECH przeznaczone głównie do warstw asfaltowych nawierzchni, czyli przede wszystkim dróg, autostrad, lotnisk, parkingów. Można je stosować do całej powierzchni, jak również na jej części, lub nawet miejscowo, stosując je do naprawy spękanych nawierzchni bitumicznych.

Generalnie rzecz więc ujmując, mamy do czynienia z kilkoma typami geosiatek stosowanych dość powszechnie we współczesnym budownictwie. Kluczowe będzie tutaj jednak to, aby skutecznie i prawidłowo dobierać je względem konkretnego zastosowania. Pozwoli to osiągnąć maksymalnie wysoki poziom efektywności stosowania geosyntetyków, a to w tym przypadku jest kwestią najważniejszą. Należy także pamiętać o tym, iż prawidłowo dobrane geosiatki do konkretnych zastosowań, pozwalają znacznie wydłużyć żywotność realizowanych konstrukcji, co ostatecznie przekłada się na wzrost oszczędności.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *