Jak dbać o higienę protezy zębowej?

Jak dbać o higienę protezy zębowej?

Wszystkie uzupełnienia protetyczne powinny być poddawane czyszczeniu. Zachowanie ich odpowiedniej higieny przełoży się na dłuższy żywot. Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie pacjenta, dlatego że protezy, których czyszczenie się ignoruje, mogą powodować stany zapalne błon śluzowych. Odpowiednia dbałość pozwala też cieszyć się smakiem potraw bez nieprzyjemnego posmaku w ustach.

Podstawy higieny protez zębowych.

Największy wpływ na zachowanie czystości ich jest regularność. Uzupełnienie protetyczne powinno być myte codziennie. Jeżeli warunki na to nie pozwalają, to warto, chociażby ją wypłukać pod strumieniem letniej wody. Trzeba tylko pamiętać, aby woda nie była zbyt ciepła, bo może zdeformować implantów. Na protezie, tak jak na prawdziwych zębach osadzają się resztki posiłków i kamień. Jeżeli nie będą usuwane, może wystąpić ryzyko nawracających stanów zapalnych jamy ustnej. Kolejnym elementem, na który warto zwrócić uwagę, jest szczoteczka. Nie może ona posiadać zbyt twardego włosa, aby nie naruszać powłoki sztucznych zębów. Dokładne umycie protezy jest możliwe tylko po jej wyjęciu. Należy ją umyć z każdej strony i szczególną uwagę zwrócić na powierzchnię stykającą się z dziąsłami.

Czym myć uzupełnienia protetyczne?

Klasyczna pasta do zębów ma za słabe działanie, aby odkazić powierzchnię nienaturalnych zębów. Niektórzy użytkownicy stosują szare mydło, jednak wiąże się to z podrażnieniami śluzówki jamy ustnej za sprawą zawartych w nim substancji chemicznych. Dla zachowania odpowiedniej higieny najlepiej użyć dedykowanych preparatów, a tych na rynku jest wystarczający dużo, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pasty dedykowane protezom, tabletki i proszki szybko czyszczące to najpopularniejsze rozwiązania.

Czy warto czyścić protezę domowymi metodami?

W sieci można znaleźć sporo artykułów o domowych sposobach zachowania higieny powierzchni protetycznej. Są one w stanie spełnić swoje zdania np. kiedy skończy się pasta do protez. Należy jednak pamiętać, że ich codzienne stosowanie nie przyniesie odpowiednich efektów, a niektóre sposoby mogą nawet zaszkodzić. Przykładem szkodliwego domowego sposobu czyszczenia jest pozostawienie protezy na noc w szklance wody. Wodne środowisko może sprzyjać niszczeniu jej powierzchni.

Dentyści pod Jedynką z pewnością pomogą w doborze odpowiedniej metody czyszczenia sztucznego uzębienia. Warto też rzucić okiem na stronę https://www.dentyscipod1.pl/oferta/protetyka/. To specjaliści, którzy wszczepiają protezy od lat i znają ten temat od kuchni.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *