Jak działa oftalmoskop

Jak działa oftalmoskop

Oftalmoskop to narzędzie okulistyczne stosowane do badania dna oka. Dziś poznasz jego budowę oraz zasadę działania. Jest to bowiem praktyczne i często stosowane narzędzie w każdym gabinecie okulistycznym.

Jak zbudowany jest oftalmoskop

Wziernik okulistyczny, bo tak też jest nazywane takie urządzenie, ma dość prostą budowę. Podstawowym elementem jest źródło światła, które kierowane jest na zestaw soczewek korygujących. W urządzeniu znajduje się także lusterko lub pryzmat. Celem tego ostatniego jest kontrolowane odchylenie wiązki światła. Wiele tego rodzaju narzędzi okulistycznych wyposażonych jest także w specjalistyczne filtry, dzięki którym możliwe jest precyzyjne zbadanie wszystkich struktur oka.

Oftalmoskop – krótki rys historyczny

Urządzenie to wynalazł niemiecki lekarz i filozof Hermann von Helmholz, w 1851 roku. Opracował on prototyp i wyjaśnił zasady, według których promienie świetlne wpadają do oka i z niego wychodzą. Metodę diagnozowania przy pomocy oftalmoskopu rozwinął następnie niemiecki okulista A. von Graefe, który wprowadził pewne ulepszenia. Początkowo w oftalmoskopach wykorzystywano światło lampy naftowej lub gazowej.

Pierwszy model elektryczny powstał w Nowym Jorku, w 1885 roku. W 1899 roku Thorner stworzył oftalmoskop bezodblaskowy. Urządzenia te z biegiem czasu udoskonalano, a do powszechnego użycia weszły na początku XX wieku. W 1902 roku F. Dimmer wykonał pierwsze zdjęcie fotograficzne przy wykorzystaniu oftalmoskopu.

Współczesny oftalmoskop i gdzie go kupić

Modele, jakie obecnie spotkać można w gabinetach okulistycznych wyposażone są w szereg udogodnień. Są funkcjonalne, wszechstronne, wygodne w obsłudze i umożliwiają zdiagnozowanie szeregu chorób i nieprawidłowości. Mają szeroki zakres regulacji wziernika, zapewniają wysokiej jakości oświetlenie halogenowe lub LED. Wyposażone są w liczne przesłony, takie jak np. jaskrowa, fiksacyjna, duży otwór, średni, mały lub szczelina. Wraz z filtrami takimi jak np. red, free lub clear tworzą wiele wiązek diagnostycznych.

Jeśli planujesz zaopatrzyć Twój gabinet w wysokiej jakości oftalmoskop odwiedź sklep Mdt.pl. Znajdziesz tam wiele nowoczesnych urządzeń diagnostycznych, wyposażonych w nowoczesne rozwiązania techniczne. W asortymencie sklepu znajduje się szeroki wybór oftalmoskopów, wzierników bezpośrednich i wersji akumulatorowych o ergonomicznym kształcie. Są one proste w obsłudze i znacznie ułatwiają codzienną pracę lekarza okulisty.

Odwiedź sklep Mdt.pl i zaopatrz Twój gabinet w profesjonalny oftalmoskop okulistyczny już dziś!

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *