Jak rozpoznać dobre wino?

Jak rozpoznać dobre wino?

Wybór wina na jakąkolwiek imprezę rodzinną, rocznicę, uroczystość zaręczynową, czy też wszelkiego rodzaju urodziny lub imieniny to dość wymagające zajęcie, bowiem tutaj musimy w każdym przypadku dobrać zupełnie inne wino. Przede wszystkim jednak trzeba będzie znaleźć wino dobre, smaczne i aromatyczne, a rozpoznanie takiego w sklepie, pośród setek butelek różnorodnego, bardzo często kiepskiego jakościowo wina to niestety bardzo poważny problem, szczególnie dla laików w tej kwestii. Niemniej jednak można tutaj spróbować samodzielnie, bez pomocy konesera znaleźć odpowiedniej jakości wino, stosując się do poniższych wskazówek, które z całą pewnością cały proces wyboru wina nam zdecydowanie ułatwią. Zobaczmy więc po kolei jakie kroki należy przedsięwziąć aby dokonać wyboru wina jak najbardziej dobrego, oczywiście pomijając już kwestie wyboru rodzaju wina na odpowiednie uroczystości, czym zajmiemy się w zupełnie odrębnym artykule.

Ocena wizualna wina

Cała ocenę jakości wina należy tutaj zacząć oczywiście od oględzin butelki, bowiem już na pierwszy rzut oka można będzie stwierdzić pewne niedoskonałości, które wyeliminują konkretną butelkę z kręgu naszych zainteresowań, jako wino nie nadające się do użytku. Należy tutaj sprawdzić klarowność wina, oraz ocenić czy gdziekolwiek nie zalegają jakiekolwiek szlamy i inne odpadki, które mogą się pojawiać w butelkach w wyniku wadliwego procesu klarowania wina, oraz przez zupełnie nieumiejętne robienie całego wina, niezależnie od procesu klarowania.

Ocena zapachu wina

Bardzo ważnym elementem wyznaczającym jakość wina jest także jego zapach. W tym przypadku przede wszystkim powinniśmy się wyczulić na kwestie tego, czy w zapachu nie da się wychwycić dominacji jednej nuty nad pozostałymi. Zapach dobrego wina powinien być jak najbardziej zrównoważony. Przede wszystkim jednak nie powinny być wyczuwalne zapachy drożdżowe ani też zapach siarki, bowiem będzie to sygnał iż mamy do czynienia ze źle wykonanym winem.

Ocena smaku wina.

Ostatnim aspektem będzie tutaj sprawdzenie już smaku wina, gdzie podobnie jak w przypadku zapachu nie powinny się dać wychwycić żadne przeważające smaki, zaś cały bukiet powinien być stonowany i zrównoważony. Oczywiście aby sprawdzić smak wina niestety trzeba będzie poszukać innego miejsca niż sklep. Bardzo dobrym miejscem na tego typu testy może się okazać dobra winiarnia na Mokotowie, czyli na przykład Bistro Zuzu, gdzie będziemy mogli usiąść w wygodnym fotelu, i rozkoszować się smakiem dobrych win. Tutaj jednak w przypadku dobrych winiarni, raczej na pewno nie znajdziemy kiepskiego wina, wobec czego popijając tutejsze wina, delektując się ich smakiem i aromatem, będziemy mogli sprawdzić jak powinno smakować i pachnieć naprawdę dobre wino.

Winiarnia ta, oferuje nam najlepszej jakości wina z 101win.pl, wobec czego w przypadku kiedy któreś z nich przypadnie nam do gustu i stwierdzimy iż będzie doskonałym uzupełnieniem naszych rodzinnych imprez, będziemy mogli dokonać jego zakupu za pośrednictwem strony internetowej sklepu 101win. Jest to rozwiązaniem bardzo korzystnym dla nas, bowiem nie musimy tutaj nawet wychodzić z domu aby dokonać zakupu dobrego i smacznego wina na każda okazję.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *