Jak urządzić nowo otwartą kawiarnię?

Jak urządzić nowo otwartą kawiarnię?

Wydaje się to jedną z popularniejszych decyzji, jaką podejmują osoby planujące założyć własny biznes. Każdy lubi kawę, a miejsce, gdzie można byłoby ją wypić w przytulnej atmosferze, gdzie gra muzyka i gdzie można w spokoju przeczytać książkę czy sprawdzić i odpowiedzieć na maile, to z pewnością trafiona inwestycja. Okazuje się jednak, że poza szeregiem warunków formalnych, jakie należy spełnić, samo urządzenie kawiarni nie jest zadaniem łatwym. Sukces takiego przedsięwzięcia opiera się na stworzeniu odpowiedniego klimatu, a o taki coraz częściej trudno. Nawet jeżeli chodzi o profesjonalne projektowanie wnętrz.

Najważniejsze elementy wystroju wnętrza…

…zależą od potrzeb klienta. Jeżeli poszukuje on miejsca, w którym będzie w spokoju mógł wypić kawę, przeczytać gazetę czy spotkać się ze znajomymi, to musimy zadbać o aranżację wnętrza w zupełnie innym stylu niż kiedy zależy mu jedynie na szybkim zamówieniu i zapłaceniu za kawę w czasie drogi do pracy czy na uczelnię.

W drugim przypadku powinniśmy zdać się na nowoczesne wnętrze w sklepowym stylu z miejscem przeznaczonym na czekanie za upragnionym napojem. Jeżeli jednak nasi klienci szukają odpoczynku, sytuacja z odpowiednią aranżacją wkracza na bardziej profesjonalny poziom, na którym bardziej sprawdzi się profesjonalne projektowanie wnętrz.

Czy brąz zawsze się sprawdza?

Jest to z pewnością bardzo uniwersalny, ciepły kolor, który przywodzi na myśl ziarenka kawy, jednak nie jest jedyną opcją dla właścicieli kawiarni. Wybierają oni często również pomarańczowy z elementami żółtego i czerwonego, biel i czerń czy też neutralne odcienie szarości. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie meble. Właściwie rozmieścić je na sali dla klientów. Dobrać dodatki przywodzące na myśl przytulne miejsce: wiszące lampy, drewniane donice, stoły i krzesła. Na ścianach mogą wisieć fotografie, a okna zdobić mogą zabawne obrazki.

Sam bar również odgrywa tutaj ważną rolę: stary młynek do mielenia, ręcznie wypisane menu, wystawa kaw w słoikach, które można wypić na miejscu. Każdy drobny szczegół sprawia, że klient wyrabia sobie opinię. Czasami podświadomie – wracamy w miejsce, które polubiliśmy, nawet jeżeli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Powinniśmy więc, projektując wnętrze kawiarni, najpierw zastanowić się na potrzebami naszych klientów oraz tym, czego oczekują: subtelnej kolorystyki, jazzowej muzyki, smacznej kawy podanej na ciekawej zastawie? Nie tylko kolory ścian i rodzaje mebli mają tutaj znaczenie i obejmują trafione projektowanie wnętrz. To również drobne dekoracje, stroje pracowników, wygląd opakowań i filiżanek, typ muzyki.

Warto mieć to wszystko na uwadze, kiedy myślimy o naszej własnej kawiarni oraz o sposobie, jak ją urządzić, żeby przyciągała klientów.

Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *