Jak wdrożyć produkcję brykietu drzewnego?

Jak wdrożyć produkcję brykietu drzewnego?

Wdrożenie produkcji brykietu drzewnego w zakładach takich jak tartaki czy tez duże stolarnie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pozwala ono bowiem na pozbycie się w sensowny sposób dużych ilości odpadów produkcyjnych w postaci wiórów, trocin i zrębków, które dotychczas nie znajdywały zastosowania. Przyczynia się to także do zwiększenia efektywności produkcyjnej zakładu. Wytworzony samodzielnie brykiet drzewny można sprzedać na rynku, lub wykorzystać do własnych celów grzewczych, co zawsze jest sporym poziomem oszczędności. Trzeba jednakże liczyć się z tym, iż najpierw czekać nas będą spore inwestycje.

Najważniejsze inwestycje infrastrukturalne.

Zanim możliwe będzie wdrożenie produkcji brykietu drzewnego, koniecznością jest zadbanie o niezbędną infrastrukturę produkcyjną. Chodzi nam tutaj o odpowiednio przygotowane pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne, które będą spełniać dość wysokie wymagania. Powinny one być bardzo dobrze odizolowane od otoczenia, aby zarówno składowany materiał wsadowy, jak i gotowy brykiet drzewny był w pełni zabezpieczony przez zawilgoceniem. Wynika to z faktu tego, iż wilgoć jest tutaj największym zagrożeniem dla produkcji oraz samego spalani brykietu drzewnego, o czym szerzej napiszemy niżej.

Tak więc w tym kroku przede wszystkim należy zadbać o pomieszczenia, które zagwarantują dobre warunki do przechowywania trocin i gotowego brykietu, oraz pomieszczenia produkcyjne. W końcu brykieciarka także powinna pracować w dogodnych warunkach, abyśmy mogli cieszyć się długą jej żywotności i bezawaryjną pracą.

Proces wytwarzania i spalania brykietu.

Samo wytwarzanie brykietu jest procesem stosunkowo prostym. Materiał wsadowy, czyli wióry, zrębki i trociny trafiają do brykieciarki, gdzie pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia są prasowane i formowane w brykiety. W procesie prasowania, z drewna wyciskana jest żywica, która stanowi tutaj naturalne lepiszcze do brykietu, co podnosi znacznie poziom czystości materiału opałowego. Nadmiernie wilgotny materiał wsadowy będzie utrudniać proces formowania brykietu, gdyż woda będzie działać negatywnie na formowanie brykietu i jego scalanie w danym kształcie.

Spalanie brykietu także powinno być realizowane tylko w przypadku brykietu suchego. Maksymalny poziom wilgotności nie może tutaj przekraczać 10%. Wynika to z faktu tego, iż zanim dojdzie do zgazowania drewna, musi ono zostać podgrzane do wysokiej temperatury. Najpierw zaś musi zostać odparowana wilgoć, co pociąga za sobą straty energetyczne. Im bardziej wilgotny więc brykiet, tym więcej energii cieplnej z jego spalania, tracimy na odparowanie wody, zamiast na cele grzewcze. Pomijamy już fakt, iż parująca wilgoć będzie prowadzić do korodowania elementów kotła grzewczego. Jednym słowem brykiet, jak i materiał wsadowy do jego produkcji muszą być odpowiednio wysuszone, aby wszystko mogło przebiegać zgodnie z założeniami.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *