Jak zabezpieczyć rośliny podczas przeprowadzki?

Jak zabezpieczyć rośliny podczas przeprowadzki?

Dla roślin zielonych każda przeprowadzka to spory szok. Czasem wystarczy donicy z żywym kwiatem zmienić miejsce w obrębie pokoju, mieszkania by roślina ucierpiała a co dopiero transport samochodem i tak radykalna zmiana. Dlatego by rośliny ucierpiały jak najmniej należy zadbać o ich warunki transportu, pamiętając o unikaniu przemarznięcia, przegrzania oraz przeciągów.

Transport dużych roślin

Najtrudniejsze w transporcie są rośliny pokaźnych rozmiarów. Duże rośliny warto zabezpieczyć podwiązując gałązki, owijając liście delikatnie folią do łodygi nadając roślinie zwartego kształtu. Dużym mankamentem jest zabezpieczenie podłoża. Aby ziemia z donicy nie wysypywała się należy owinąć ja folią dość szczelnie bądź opakować w worek, dbając przy tym by na czas przeprowadzki roślina nie miała zbyt sucho jak i zanadto mokro. Dodatkowo należy zapewnić roślinie tlen i światło. Jeżeli transportujemy rośliny w kilka godzin, z pewnością nie ucierpią, jednak gdy przeprowadzka trwa kilka dni i roślina musi ten czas spędzić w opakowaniu, w ciemności, należy zadbać o to by inne warunki były dla niej optymalne jak na możliwości transportowe.

Przeprowadzka mniejszych roślin doniczkowych

Jeśli do przeprowadzki musimy przygotować tradycyjne parapetowe kwiaty zielone w doniczkach zadbajmy o ich większe opakowanie zbiorcze. Podobnie jak przy większych roślinach również w przypadku mniejszych doniczek należy zabezpieczyć podłoże owijając je folią. Doniczki należy stosunkowo ciasno ustawić w kartonie obok siebie dbając o to by rośliny się nie połamały i nie poplątały. Cięższe rośliny nie powinny być łączone z drobnymi by się nie obaliły na nie i nie połamały ich. Dodatkowo by zaklinować rośliny można patykami usztywnić położenie roślin w pudle, co nawet przy jego pochyleniu nie pozwoli roślinom się przewrócić w pudełku. Jeżeli rośliny na to pozwalają można na przemian ułożyć donice do góry nogami, wówczas rośliny zajmą mniej miejsca w pudelku.

Sposoby pakowania

Pakując rośliny możemy korzystać z własnej kreatywności uwzględniając potrzeby roślin, ale też skorzystać z gotowych rozwiązań takich jak plastikowe opakowania na doniczki z folia ochronną w różnych rozmiarach, czy kartony z wentylacją i przezroczystymi elementami zapewniającymi roślinom dostęp światła. Gotowe opakowania mają zasadnicze dwie wady, nie zawsze da się dopasować ich rozmiar i kształt do rośliny oraz ich cena bywa wysoka. Profesjonalne pakowanie roślin nie musi być oparte na specjalnych opakowaniach. Wykorzystując wypełnienia stosowane również do elementów szklanych, delikatnych jak też klasyczne kartony można bezpiecznie opakować każdą roślinę.

Bezpieczny transport roślin

Transport roślin powinien być możliwie najkrótszy. Dodatkowo pudelka z roślinami, jak i donice z kwiatami nie powinny stać luźno i narażać się na przewrócenie. Dokonując załadunku należy w samochodzie wybrać stosowne miejsce roślinom. Przenosząc rośliny podczas przeprowadzki należy również uważać aby ich nie zahaczać i nie złamać.

Rośliny kopane

Przeprowadzka skłania często nie tylko do przewiezienia kwiatów doniczkowych ale również ogrodowych, które należy wykopać z gruntu. Stosując zasady pakowania dotyczące kwiatów w donicach dodatkowo należy zadbać o zabezpieczenie i nawilżenie bryły korzeniowej przy sadzonkach kopanych z gruntu. Pomocne są w tym trociny, żele lub piasek. Jeśli chodzi o kwiaty ogrodowe wykopania ich z gruntu należy dokonać w dniu przeprowadzki aby rośliny był poza gruntem jak najkrócej.

Sławek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *