Kamienie moczowe. Skąd się biorą i jak leczyć?

Kamienie moczowe. Skąd się biorą i jak leczyć?

Kamienie moczowe to potoczna nazwa na chorobę, jaką jest kamica nerkowa. Najprościej rzecz ujmując, o kamicy mówimy w przypadku, kiedy w układzie moczowym pojawiają się złogi, zbudowane z substancje chemicznych, znajdujących się naturalnie w moczu. Złogi stwierdza się najczęściej w kielichach oraz w miedniczce nerkowej. W prawidłowo funkcjonującym organizmie, wszystkie te substancje rozpuszczają się w moczu i są wraz z nim wydalane. W sytuacji jednak kiedy dochodzi do zaburzeń funkcjonowania układu moczowego, mogą się one krystalizować i osadzać jako złogi, czyli wspomniane wcześniej, kamienie moczowe.

Dlaczego powstają kamienie moczowe?

Wynika to z zaburzeń funkcjonowania układu moczowego, w wyniku którego, nierozpuszczone w moczy związku, tworzą małe kryształki, które z czasem łączą się w coraz większe. Prowadzi to do powstawania złogów, których naturalne usunięcie przez organizm jest niemożliwe. W takim przypadku, kamienie moczowe muszą zostać rozpuszczone przy pomocy podania odpowiednich leków.

Czynniki wpływające na rozwój kamicy nerkowej.

Choroba najczęściej rozwija się w określonych okolicznościach. Możemy wyszczególnić niektóre czynniki, oraz choroby, czy też zaburzenia funkcjonowania organizmu, które wywołują kamienie moczowe. Będą to:

  • Nieprawidłowy odpływ moczy z jednej nerki w wyniku na przykład przerostu gruczołu krokowego.
  • Niedobór w moczu substancji, hamujących tworzenie się złogów (cytryniany, magnez)
  • Choroby lub nieprawidłowości takie jak: nadczynność przytarczyc, operacje jelita cienkiego, nadmierne spożywanie witaminy D, preparatów wapnia, bardzo duże dawki witaminy C.

Jak rozpoznać kamienie moczowe (kamicę nerkową)?

Do jednych z najczęściej występujących i najbardziej charakterystycznych objawów występowania kamieni moczowych zaliczamy kolkę nerkową. Jest to nagły, bardzo silny ból. Niektóre z pań, stwierdzają, iż jest to ból zdecydowanie silniejszy niż bóle porodowe. Przyczyną bólu jest przemieszczanie się kamieni z nerki do moczowodu co prowadzi do jego zatkania całkowitego bądź częściowego. Podczas napadu kolki nerkowej, mocz może przybierać kolor czerwony ze względu na obecność krwi.
W przypadku małych kamieni moczowych, wystarczające mogą się okazać leki przeciwbólowe, które uśmierzą ból, do czasu, aż kamień przesunie się pęcherza. Jednakże w przypadku większych kamieni, o średnicy powyżej 5mm, czas trwania bólu będzie o wiele dłuższy. Wynika to z trudniejszego przesuwania się dużych kamieni w przewodach moczowych.

Z pozostałych objawów warto jeszcze wyszczególnić takie kwestie jak: pieczenie podczas oddawania moczu, uczucie niepełnego wypróżnienia się., uczucie potrzeby oddania moczu, u mężczyzn – ból promieniujący do czubka prącia.

Leczenie kamieni moczowych.

Aby kamienie moczowe przestały być utrapieniem, należy się po prostu pozbyć. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest przyjmowanie leków, których zadaniem jest ich rozpuszczenie. Trzeba jednak koniecznie wybrać się do lekarza, który stwierdzi stopień zaawansowania choroby, oraz jej rodzaj. Kamica nerkowa występuje bowiem w kilku wariantach. W zależności od jej postaci, będziemy musieli przyjmować nieco inne leki. Dodatkowo, możemy stosować także odpowiednio dobrane zioła na kamicę, które pozwolą sprawniej i szybciej uregulować pracę układu moczowego oraz przeciwdziałać zbrylaniu się różnych substancji.

Podsumowanie.

Musimy więc pamiętać, iż kamienie moczowe, mogą stać się bardzo poważnym problemem, niosącym za sobą bardzo silny ból. Jest to jednak dolegliwość, którą możemy skutecznie leczyć. Bez większych trudności, przy pomocy odpowiednich leków czy też nawet ziół, możemy pozbyć się kamieni moczowych raz na zawsze.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *