Kontrola oświetlenia mieszkania.

Kontrola oświetlenia mieszkania.

Naturalne oświetlenie naszych pomieszczeń mieszkalnych to bardzo ważny element, któremu warto poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Możemy z niego skorzystać poprzez okna w ścianach, co oczywiście daje nam spore możliwości. Przede wszystkim, możemy zrezygnować w domach z ciągłego stosowania oświetlenia sztucznego. To wpływa korzystnie na nasze samopoczucie. Człowiek jest istotą, która dobrze się czuje w ciągu dnia. Ważna jest tutaj jednak również pełna kontrola oświetlenia naturalnego w mieszkaniu. W tym celu wykorzystujemy wszelkiego rodzaju zasłony okienne. Pozwalają nam one na przejęcie pełnej kontroli nad ilością i jakością światła wpadającego do naszych pomieszczeń mieszkalnych.

Po co nam kontrola oświetlenia dziennego w mieszkaniach?

Kontrola oświetlenia w pomieszczeniach mieszkalnych odgrywa bardzo istotną rolę ze względu na nasze poczucie komfortu. Dzięki możliwości wpływania na to, ile światła wpada przez okna do domu, możemy zapewniać sobie dogodne warunki do danego rodzaju aktywności. Jakby nie patrzeć, czasem po prostu potrzebujemy większej ilości światła. Czasami zaś, musimy światło całkowicie wyeliminować, gdyż będzie ono nam przeszkadzać.

W celu przejęcia pełnej kontroli nad oświetleniem naturalnym naszych mieszkań, musimy zastosować odpowiednio dobrane rozwiązania w ramach zasłon okiennych. Obecnie najbardziej popularne są oczywiście rolety, aczkolwiek, znajdziemy także inne rozwiązania. Należą do nich:

  • Rolety wewnętrzne – materiałowe zasłony, wykonane z sztywnego materiału, zwijanego u góry skrzydła okiennego na rolkę. Pozwalają nam na sprawne zasłonięcie przestrzeni okna i całkowite lub częściowe odcięcie dopływu światła dziennego do pomieszczeń mieszkalnych.
  • Rolety zewnętrzne – zwijane na rolce w kasecie nad oknem. Montowane na całej szerokości okna. Wykonane z płaskich elementów metalowych, które po zaciśnięciu szczelnie do siebie przylegają. Pełnią funkcję zarówno odcinającą dopływ światła dziennego, jak również chronią okno przed ewentualnym gradobiciem.
  • Żaluzje – występują obecnie wersje pionowe i poziome. Obydwa rodzaje pomału są coraz rzadziej użytkowane.
  • Plisy – to specyficzny typ rolety służący do zasłaniania okien o nietypowych kształtach. Pozwala na kontrolę nasłonecznienia w przypadku okien owalnych, trójkątnych czy też trapezowych.

Na szczególną uwagę zasługują tutaj właśnie plisy, jako jedno z najciekawszych rozwiązań, zapewniających nam możliwość kontrolowania ilości światła przedostającego się przez okna o kształtach nietypowych.

Czym są plisy?

Plisy to odpowiednio dopasowany do kształtu okna, kawałek plisowanego materiału, który będzie się składać niczym harmonijka. Pozwala to na zasłonięcie okna o dowolnym kształcie. Tego typu rozwiązania trafiają zdecydowanie najczęściej do okien owalnych i trójkątnych. W przypadku większych rozmiarów plisy w Wiśle posiadają w swojej środkowej części dodatkowe prowadnice stalowe, które ułatwiają ich prawidłowe składanie się. Jest to wiec jedno z ciekawszych mechanicznie rozwiązań zapewniających nam możliwość częściowego lub tez całkowitego odcięcia dopływu światła dziennego do pomieszczeń mieszkalnych.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *