Linia produkcyjna do brykietu.

Linia produkcyjna do brykietu.

Produkcja brykietu drzewnego to obecnie coraz bardziej zaawansowana technologia, w wyniku czego dostajemy do użytku nowoczesny i w pełni ekologiczny materiał opałowy. Jego spalania zagwarantuje nam ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery co także wpłynie na wyeliminowanie smogu, który w ostatnich latach daje o sobie coraz wyraźniej znać zasnuwając w okresie grzewczym nasze ulice szarą kurtyną dymu i pyłu. Dlatego też, bardziej ekologiczne podejście do kwestii ogrzewania naszych domów będzie w tym przypadku kwestią kluczową przekładająca się nie tylko na poczucie naszego bezpieczeństwa, ale także zapewniającą nam lepsze warunki do utrzymania swojego zdrowia na dobrym poziomie. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestiom związanym z przygotowywaniem bardziej ekologicznych materiałów opałowych, takich jak właśnie brykiet drzewny, aby mieć podstawowe pojęcie w tym zakresie.

Przygotowanie magazynów i pomieszczeń produkcyjnych.

Jedną z najważniejszych w tym przypadku kwestii jest prawidłowe przygotowanie pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych, które powinny być tutaj wolne od wilgoci i prawidłowe wentylowane. Chodzi nam tutaj o to, iż zarówno materiał wsadowy, jak i gotowy brykiet muszą być przechowywane w suchych warunkach, aby ostatecznie poziom wilgoci zawartej w gotowym brykiecie drzewnym nie przekraczał 9-10%. W przypadku wyższej zawartości wilgoci, niestety, ale obniżeniu będzie ulegać wartość opałowa brykietu, zaś wydzielająca się przy spalaniu para wodna będzie osadzać się na elementach pieca i komina powodując z czasem ich korodowanie. Oczywiście jeśli sporadycznie zdarzy się nieco bardziej zawilgocony brykiet to nic się nam z piecem nie stanie. Niemniej jednak codzienne opalanie wilgotnym brykietem i drzewem nie jest dobrym rozwiązaniem, zarówno dla naszego pieca, komina, jak i dla środowiska, bowiem para wodna będzie pomagać unosić złe zanieczyszczenia do atmosfery, czego przecież chcemy za wszelką cenę uniknąć.

Produkcja brykietu.

Osobnym zagadnieniem będą tutaj odpowiednie maszyny do brykietowania, która także muszą być ustawione w odpowiednim pomieszczeniu, wentylowanym i klimatyzowanym. Chodzi o to, aby zarówno same maszyny były zabezpieczone przed wilgocią, jak i proces wytwarzania brykietu. Tutaj z kolei musimy pamiętać, iż poza wyciskaną w trakcie prasowania ciśnieniowego żywicą, do naszych trocin i zrębów nie należy dodawać, żadnych innych lepiszczy chemicznych. W przypadku zaś przedostania się zbyt wielkich ilości wody, niestety ale żywica nie będzie w stanie skutecznie łączyć ze sobą wiórów i trocin. Warto tutaj więc podkreślić, iż znaczny wpływ na jakość wytwarzanego brykietu, będzie mieć na przykład kwestia tego, jakiego rodzaju wióry zastosujemy, oraz jakie warunki produkcyjne będziemy w stanie stworzyć. Im lepiej przygotujemy nasz warsztat i linie produkcyjną, tym lepsze parametry techniczne wytwarzanego brykietu uda nam się osiągnąć.

Naczelny

One thought on “Linia produkcyjna do brykietu.

  1. U mnie koło Kostrzyna wlkp. chwali sie firme asket i ich biomassery. Trzeba przyznać ze sprzet maja fajny. Mają możliwość wynajmu tych maszyn, co jest bardzo dobre jak ktos dopeiro zaczyna swoja przygode z brykietowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *