Łożyska wahliwe i ich zastosowanie.

Łożyska wahliwe i ich zastosowanie.

Obecnie w branży motoryzacyjnej i nie tylko tej, wykorzystujemy olbrzymie ilości różnorodnych rodzajów łożysk. W zasadzie można powiedzieć, iż bez łożysk, cała branża mechaniczna i motoryzacyjna, nie miałyby racji bytu. Wszystkie pojazdy samochodowe, czy też urządzenia mechaniczne, maszyny itp., do prawidłowego działania potrzebują łożysk. Oczywiście w każdym przypadku łożyska będą zupełnie inne, w zależności od konkretnego przypadku, i rodzaju przenoszonych obciążeń. Generalnie łożyska zapewniają nam możliwość obracania się dwóch elementów względem siebie, bez obciążeń wynikających z tarcia elementów o siebie. Zobaczmy zatem, jak wykorzystywane są najpopularniejsze, łożyska kulkowe i ich warianty.

Podstawowe zastosowanie łożysk kulkowych.

Przede wszystkim łożyska kulkowe to podstawowy typ łożysk wykorzystywany najczęściej we wszystkich urządzeniach. Nawet koła w zwykłych rowerach są łożyskowane właśnie przy pomocy łożysk kulkowych. Zresztą w wielu urządzeniach do codziennego domowego użytku pojawia się ten właśnie typ łożysk. W pralkach, w zmywarkach, robotach kuchennych. Są to zdecydowanie najczęściej wykorzystywane łożyska.

Łożyska kulkowe to ogólnie rzecz biorąc, rodzaj łożysk tocznych, gdzie elementami tocznymi są właśnie kulki. W tym przypadku będziemy rozróżniać kilka ich różnych typów, które w zależności od kształtu bieżni będą w stanie przenosić obciążenia osiowe oraz promieniowe. Jednym z bardziej specyficznych w tym przypadku typem będą kulkowe łożyska wahliwe specjalnego typu, wykorzystywane w zadaniach wymagających specjalnego podejścia do łożyskowania.

Łożyska wahliwe specjalnego typu.

W wielu sytuacjach, tradycyjne łożysko kulkowe nie będzie się sprawdzać wystarczająco dobrze. Wynika to z faktu tego, iż pomiędzy wałem a jego oprawę będą występować momenty niewspółosiowości. W takich sytuacjach, tradycyjne łożysko kulkowe nie wytrzyma obciążeń. W tym przypadku stosowane są łożyska wahliwe, które pozwalają na to, aby wał wychylał się osiowo w stosunku do oprawy. Jest to stosowane na przykład w samochodach ciężarowych, gdzie koła często będą niewspółosiowo ustawione do wału pod wpływem dużej obciążenia. Klasycznym przykładem będą samochody ciężarowe TATRA.

Zakup odpowiednich łożysk.

Oczywiście bardzo ważną kwestią w tym przypadku jest także prawidłowy dobór poszczególnych łożysk. Warto podkreślić, iż należy zawsze prawidłowo dobierać łożyska do konkretnych zastosowań. Aby już zakupić odpowiednie łożyska przyda nam się katalog i sklep internetowy z łożyskami. W takim serwisie internetowym nie tylko sprawdzimy od razu parametry łożyska, czy też wybierzemy je po parametrach, ale będziemy mogli dokonać zakupu internetowo, czy też nawet wybrać łożyska innego producenta. Katalog internetowy z łożyskami pozwala nam bowiem podawać parametry łożysk, i wskazuje nam wszystkie te, które owe parametry spełniają. Jest to bardzo wygodne, szczególnie w przypadku, kiedy nie musimy dobierać łożyska w stu procentach oryginalnego.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *