Myślisz, że nie musisz odśnieżać dachu gdy pada niewielki śnieg? Sprawdź, dlaczego się mylisz!

Myślisz, że nie musisz odśnieżać dachu gdy pada niewielki śnieg? Sprawdź, dlaczego się mylisz!

Zaśnieżone ulice i zwisające z parapetów sople lodu to nie tylko obietnica pięknego zimowego krajobrazu. Zarządcy i właściciele nieruchomości muszą liczyć się z tym, że zawsze kiedy pada śnieg, muszą dbać o jego usuwanie z dachów. Muszą także zabezpieczając elementy elewacji, takie jak gzymsy i parapety przed zaleganiem na nich lodowych sopli, które spadając na ruchliwą uliczkę, mogą spowodować niemałe szkody.

Dlaczego należy usuwać śnieg z dachu?

Obowiązek odśnieżania dachu określony jest przez przepisy prawa budowlanego. Egzekwowaniem wykonania obowiązku zajmuje się straż miejska i nadzór budowlany. Nieodśnieżenie dachu może zakończyć się otrzymaniem mandatu w wysokości 500 zł lub kary grzywny, a gdy spadający na ulicę śnieg spowoduje, że ucierpi człowiek, może to doprowadzić nawet do wymierzenia kary więzienia.

Śnieg należy usunąć nawet przed nadchodzącymi roztopami

Jednak nie tylko bezpieczeństwo przechodniów, samochodów zaparkowanych nieopodal naszej nieruchomości oraz wizja kary powinna nas skłonić do odśnieżania dachu. Zalegające na dachu śnieżne hałdy mogą uszkodzić jego konstrukcję. Po pierwsze, śnieg jest cięższy niż nam się wydaje. Po drugie, gdy będzie leżał na dachu aż do roztopów, może dojść do zalewania elewacji oraz do zawilgocenia ścian.

Komu można zlecić usunięcie śniegu z dachu w Warszawie?

Usuwanie śniegu z dachu jest czynnością wymagają użycia specjalistycznego sprzętu oraz zachowania odpowiednich zasad bezpieczeństwa. Warto do takich prac zatrudnić firmę sprzątającą, która świadczy usługę odśnieżanie dachów. W Warszawie i okolicach takich firm jest wiele, jednak w trakcie największego zapotrzebowania na takie usługi, a więc wtedy, gdy opady śniegu są intensywne, występuje problem ze znalezieniem wolnego terminu. Specjalistyczne firmy usuwające śnieg z dachu używają do prac sprzęt zabezpieczający w postaci pasów, mają odpowiednią odzież ochronną, a także są wyposażone w sprzęt, który pozwala usunąć pokrywę śnieżną bez niszczenia pokrywy dachowej. Jeśli chcemy samodzielnie walczyć ze śniegiem zalegającym na dachu, warto rozpocząć od zastosowania preparatu rozpuszczającego śnieg. Dzięki temu zabiegowi, prace przebiegną łatwiej. Do oczyszczania dachu ze śniegu nigdy nie podchodźmy samodzielnie. Należy mieć przy sobie osobę, która będzie nas asekurować podczas pracy na wysokościach. Do usuwania śniegu z dachu nie używajmy ostrych narzędzi. Mogą one nie tylko zniszczyć elementy konstrukcji dachu, ale też możemy zrobić sobie nimi krzywdę.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *