Nadciśnienie tętnicze. Poważna choroba, którą trzeba leczyć.

Nadciśnienie tętnicze. Poważna choroba, którą trzeba leczyć.

Nadciśnienie tętnicze, to bardzo poważna dolegliwość, która w swoich wczesnym stadium jest bardzo słabo zauważalna. Objawy są mało charakterystyczne, co powoduje trudności z postawieniem trafnej diagnozy. Samo nadciśnienie to nic innego jak podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi powyżej poziomu normy. Dla zdrowego człowieka, idealne ciśnienie tętnicze wynosić będzie 120/80 (skurczowe/rozkurczowe) mm Hg. Jeśli więc w trakcie badania, co najmniej dwa pomiary w trakcie dwóch wizyt, ciśnienie będzie równe lub wyższe 140/90 mm Hg, możemy mówić o nadciśnieniu tętniczym. Warto tutaj przyjrzeć się bliżej tej dolegliwości i sprawdzić metody jej leczenia. Może ona być bowiem bardzo poważna w skutkach jeśli będzie nie leczona.

Czy nadciśnienie tętnicze jest chorobą niebezpieczną?

Przede wszystkim, trzeba tutaj powiedzieć sobie jasno, iż nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną. Jest obecnie jednym z najważniejszych czynników wpływających na przedwczesną śmierć wielu ludzi na całym świecie. Poza tym, choroba ta, przekłada się także na inne choroby układu krążenia takie jak: zawał serca, udar mózgu, niewydolność serca, niewydolność nerek, czy tez choroba tętnic obwodowych. Poza tym, nadciśnienie tętnicze w ostatnich latach rozprzestrzenia się coraz bardziej. Kluczową kwestią będzie tutaj więc sprawne wychwycenie objawów, jak również zadbanie o prawidłowe leczenie.

Objawy nadciśnienia tętniczego.

Warto przede wszystkim wiedzieć, jakie objawy będą mogły wskazywać na problemy z nadciśnieniem. Dzięki tej wiedzy bowiem, będziemy mogli w miarę wcześnie zareagować i podjąć właściwe działania, począwszy od wizyty u lekarza. Do najważniejszych objawów nadciśnienia tętniczego należy tutaj niewątpliwie zaliczyć następujące kwestie:

  • Zawroty głowy.
  • Zmęczenie.
  • Zaburzenia snu.
  • Dolegliwości sercowe: łomotanie, ciasnoty.
  • Duszności
  • Bóle głowy – zwykle okazjonalny, tępy ból.

Jeśli więc pojawiają się u nas tego typu dolegliwości, warto od razu skontaktować się lekarzem, celem przeprowadzenia odpowiednich badań w zakresie choroby nadciśnieniowej. Jest to bardzo ważne, bowiem problemy z nadciśnieniem mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych konsekwencji zdrowotnych. Można ich jednakże uniknąć, w porę rozpoczynając leczenia.

Leczenie nadciśnienia tętniczego.

W zdecydowanej większości przypadków, leczenie nadciśnienia tętniczego będzie polegać na zmianie trybu życia. Pozawala to na osiągnięcie zadowalających efektów, skorygowania ciśnienia bez konieczności przyjmowania jakichkolwiek leków. Jest to jednakże możliwe jedynie w przypadku nieznacznie przekroczonych norm ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. Jeśli będziemy mieć poważniejsze odchyłki od normy, koniecznością okazuje się jednak leczenie farmakologiczne. Tutaj często będą podawane leki moczopędne, beta-blokery, inhibitory konwertazy angiotensyny (IKA), leki blokujące kanały wapniowe, alfa-blokery, leki rozszerzające naczynia krwionośne, leki na centralny układ nerwowy.

Podsumowanie

W każdym razie, kluczową kwestią jest tutaj to, aby w miarę jak najszybciej wychwycić objawy, jakimi charakteryzuje się nadciśnienie tętnicze i rozpocząć leczenia. Nieistotne jest tutaj to, czy będzie to leczenie poprzez zmianę trybu prowadzonego życia, czy też leczenie farmakologiczne. Nadciśnienie tętnicze jest poważną choroba, która może prowadzić do jeszcze poważniejszych konsekwencji, toteż należy je bezwzględnie leczyć.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *