Networking – otocz się odpowiednimi ludźmi

Networking – otocz się odpowiednimi ludźmi

W biznesie zdecydowanie bardziej liczy się nie to, kogo Ty znasz, lecz to, kto zna Ciebie. Nie chodzi o typowe znajomości i załatwianie czegoś „spod lady” rodem z poprzedniego ustroju. Mowa o relacjach i wzajemnym zaufaniu. Jeśli kogoś zna się osobiście, to chętniej się od niej coś kupuje i poleca się tę osobę innym. Robi się to zwyczajnie – z sympatii. Tym chętniej się to robi, kiedy wiadomo, że można liczyć na wzajemność.

Net-Work-Ing

Networking – celowo podzielone słowo w nagłówku pokazuje, o czym była mowa we wstępie. Net – sieć, work – praca – czyli praca w sieci. Ale mowa o sieci złożonej z kontaktów z ludźmi. Networking czyli budowanie sieci znajomości jest współcześnie podstawą dobrze funkcjonującego biznesu. Zbudowane relacje w dłuższej perspektywie pomagają zdobywać nowych klientów. Tym samym nie są konieczne nakłady na reklamę, ponieważ polecenia biznesowe i rekomendacje skutecznie promują produkty i usługi.

Jak budować własną sieć kontaktów?

Jak w każdej dziedzinie życia – trening czyni mistrza. Przed podjęciem działań networkingowych warto o nich poczytać i dobrze się przygotować. Następnie dobrze jest znaleźć klub networkingowy, który organizuje śniadania czy kolacje biznesowe oraz innego rodzaju eventy skupiające przedsiębiorców w ich własnym gronie. To okazja do pozyskania dużej ilości kontaktów, nawiązania osobistych znajomości, wymiany wiedzy i doświadczeń. To także szansa na promocję własnej osoby i własnej firmy. Kontaktów można szukać jak zawsze w sieci, ale należy pamiętać, że jest to zawsze jedynie namiastka osobistego spotkania.

Nie tylko pogawędka

To fakt – na spotkaniach networkingowych dobrze jest mieć lekkość podtrzymywania rozmowy, gawędzenia, umiejętność zaintrygowania tematem. Są to wprawdzie predyspozycje osobiste, ale i tego można się nauczyć. Oprócz tego dobrze jest pamiętać, by aktywnie słuchać. Między wierszami rozmówcy można wychwycić inspirację chociażby do stworzenia i realizacji projektu z profitami dla obu stron. Oprócz wręczania i przyjmowania wizytówek w networkingu warto bowiem przyjąć postawę: „Słuchaj i ucz się”.

Na spotkanie możesz się wybrać już niebawem – networking Katowice.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *