Odwadnianie terenu podmokłego dla inwestycji budowlanych.

Odwadnianie terenu podmokłego dla inwestycji budowlanych.

Różnorodne inwestycje budowlane, z różnych względów mogą być realizowane w terenie podmokłym, czy też inaczej mówiąc, w terenie o zbyt wysokim poziomie wód gruntowych. W takich sytuacjach, zazwyczaj są dwie opcje. Jedną jest ominięcie terenu podmokłego, zaś drugą, realizowaną w przypadku, gdy pierwsza okazuje się być zbyt kosztowna, jest osuszenie terenu podmokłego, przynajmniej na czas realizacji inwestycji. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie przeprowadzanie obniżania poziomu wody gruntowej przy pomocy systemów igłofiltrowych, które w takich zadaniach okazują się być rozwiązaniem wręcz niezastąpionym. Sprawdźmy w takim razie, jak to wszystko będzie wyglądać, oraz jak należy realizować tego typu zadania związane z obniżaniem poziomu wody gruntowej przy zastosowaniu igłofiltrów.

Zasada wykorzystania instalacji igłofiltrowej.

Podstawową zasadą w eksploatacji instalacji igłofiltrowej jest jej poprawny montaż w miejscu realizacji obniżania poziomu wody gruntowej. Do podstawowych wytycznych należy tutaj zaliczyć:

  • Igłofiltry montowane w glebie powinny być w odległości nie większej niż 1m
  • Głębokość montażu igłofiltrów, powinna wynosić co najmniej pół metra więcej niż głębokość planowanych wykopów ziemnych.
  • Ilość igłofiltrów w jednym rzędzie kolektora ssącego nie powinna przekraczać maksymalnej ilości obsługiwanej przez zastosowany agregat pompowy.

Są to podstawowe zasady, których przestrzeganie zagwarantuje nam, iż instalacja będzie pracować z odpowiednią wydajnością. Warto tutaj wiedzieć, iż jakiekolwiek nieszczelności, bądź też wykorzystanie większej ilości igłofiltrów, niż to przewidziane przez producenta agregatu będzie skutkować pogorszeniem wydajności całej instalacji, przez obniżenie zdolności do wytwarzania podciśnienia. W skrajnych przypadkach, odwadnianie nie będzie możliwe w ogóle.

Koszty procesu obniżania poziomu wody gruntowej.

Oczywiście trzeba tutaj także zdawać sobie sprawę z faktu tego, iż obniżanie poziomu wody gruntowej z zastosowaniem systemów igłofiltrowych będzie wymagać poniesienia sporych kosztów, przy czym chyba największym kosztem będzie zakup odpowiedniego zestawu igłofiltrowego wraz z agregatem pompowym. Opcją alternatywną pozwalającą na ograniczenie kosztów jest wynajem sprzętu z wypożyczalni, lub też zakup używanych elementów instalacji. Warto jednakże pamiętać o tym, iż pozyskują używane pompy do igłofiltrów, gdyż to jest właśnie najdroższy element instalacji, można będzie się nadziać, i kupić pompę, która stosunkowo szybko odmówi posłuszeństwa. W takich sytuacjach najlepiej będzie posiadać na urządzenie gwarancję sprzedawcy, czyli powinniśmy raczej szukać o profesjonalnych sprzedawców, zajmujących się skupem i serwisowaniem używanych pomp, a nie kupować pokątnie od znajomych. Generalnie rzecz ujmując, można powiedzieć, iż dobrze zregenerowana pompa do igłofiltrów, przy odpowiedniej eksploatacji i regularnym serwisowaniu, będzie w stanie służyć nam dobrze przez kilka sezonów. Nie jest to co prawda wynik godny nowej, profesjonalnej pompy, niemniej jednak cena takiej używanej jest jak najbardziej zachwycająca.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *