Odwadnianie z zastosowaniem igłofiltrów.

Odwadnianie z zastosowaniem igłofiltrów.

Prowadzenie prac odwodnieniowych w terenie podmokłym, w celu jego osuszenia przed przystąpieniem do prac budowlanych, wymagać będzie zastosowania odpowiedniej technologii. Tutaj trudno będzie poradzić sobie stosując tradycyjne pompy, bowiem woda w terenie podmokłym nie jest odizolowana od gruntu. W pewnym sensie musimy ja więc odessać i zabezpieczyć teren przed jej dalszym napływem. W tym celu zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są systemy igłofiltrowe, które pozwolą na skuteczne odprowadzenie wody gruntowej, oraz na obniżenie jej poziomu, dzięki czemu w toku prowadzenia prac, nie będzie ona dalej pojawiać się w miejscu prowadzonych robót.

Zasada działania instalacji igłofiltrowej.

Jeśli chodzi o działanie instalacji igłofiltrowej, to tutaj będziemy musieli w pierwszej kolejności poznać jej konstrukcję technologiczną. Instalacja składać się będzie z agregatu pompowego, kolektorów ssących i oczywiście właściwych igłofiltrów. Igłofiltry będą tutaj montowane do gleby poprzez ich wpłukiwanie, na głębokość około pół metra większą niż planowana głębokość prowadzenia prac. W następnej kolejności są one za pośrednictwem kolektora ssącego podłączone do agregatu pompowego, którego zadaniem jest wytworzenie podciśnienia w całej instalacji i doprowadzenie do zasysania wody pojawiające się w obrębie igłofiltrów. Następnie zaś, woda zassana przez igłofiltry, zostaje za pośrednictwem agregatu przetransportowana na bezpieczną dla prowadzonych robót odległość. Generalnie rzecz biorąc, w swoich założeniach, jest to technologia stosunkowo prosta, aczkolwiek trzeba tutaj pewnego doświadczenia i wiedzy w zakresie prawidłowego montażu igłofiltrów, szczególnie w przypadku większych głębokości odwadniania, gdzie będziemy stosować systemy kaskadowe, pozwalające nam obniżyć głębokość odwadniania o wiele bardziej, niż na długość samych igłofiltrów.

Koszt instalacji igłofiltrowej.

Do największych wad tego typu systemów odwadniania należy tutaj zaliczyć koszt całej instalacji igłofiltrowej. Niemniej jednak w wielu przypadkach mamy także możliwość ograniczenia kosztów poprzez wynajem sprzętu, czy też poprzez zdecydowanie się na używane pompy do igłofiltrów, które będą o wiele przystępniejsze cenowo. Co prawda będą obarczone wyższym poziomem ryzyka uszkodzenia i awaryjności, aczkolwiek przy dobrym serwisowania tego typu używane pompy do igłofiltrów powinny w początkowym etapie prowadzenia działalności sprawdzić się wyśmienicie. Odpowiednie agregaty pompowe, najlepsze będą oczywiście w stu procentach nowe, bowiem tylko takie zagwarantują nam prawidłowo wysoki poziom wydajności pracy. Niemniej jednak agregaty używane mogą się okazać dobrym rozwiązaniem zapewniającym możliwość poczynienia pewnych, czasami nawet bardzo sporych oszczędności, co w tym przypadku jest kwestią bardzo ważną i godną naszej uwagi.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *