Optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Optymalizacja kosztów w przedsiębiorstwie produkcyjnym.

Prowadzenie jakiegokolwiek przedsiębiorstwa produkcyjnego z reguły wiążę się nie tylko z zyskami ale także z koniecznością ponoszenia stałych, bardzo wysokich kosztów. Jednym z poważniejszych wydatków dla wielu przedsiębiorców jest konieczność opłacenia podatku VAT w przypadku zakupu surowca oraz półproduktu z innych państw członkowskich UE. O ile w przypadku zakupu niewielkich partii, nie wiąże się to z poważniejszym wydatkiem, o tyle w przypadku zakupu zapasu rocznego, który dodatkowo może podlegać zwrotowi, konieczność opłacenia podatku VAT, jest już sporym obciążeniem dla przedsiębiorcy. Dlatego prawo przychodzi tutaj z pomocą i wprowadza pojęcie magazynu konsygnacyjnego.

Czym jest magazyn konsygnacyjny.

Otóż magazyn konsygnacyjny to specjalna forma magazynowania pozwalająca w pewnym sensie odsunąć w czasie konieczność zapłacenia podatku VAT dla przedsiębiorcy. W przypadku podanym we wstępie, czyli kiedy przedsiębiorca dokonuje zakupu dużej ilości materiałów do produkcji, może je złożyć w magazynie konsygnacyjnym i nie płacić podatku z tego tytułu. Obowiązek podatkowy w tym przypadku będzie powstawać dopiero z chwilą podjęcia towaru z magazynu konsygnacyjnego. Pozwala to przedsiębiorcy na osiągnięcie większej płynności finansowej, bowiem z reguły płatności za materiały, surowce i półprodukty dokonywane są w transzach miesięcznych czy też kwartalnych, a do tego dojdzie płatność VAT rozłożona niejako na raty. Podatek w tym przypadku będzie dotyczyć tylko wartości danej partii materiałów podjętych w danym momencie z magazynu. W przypadku zaś zwrotu towaru do kontrahenta, nie trzeba ponosić żadnych kosztów podatkowych ani tez starać się o zwrot podatku. W pewnym sensie służy to także samemu fiskusowi, bowiem nie staje się przechowalnią pieniędzy przedsiębiorców, a do kasy fiskusa wpływają tylko takie środki, które nie będą podlegać żadnym zwrotom.

Korzystanie z usługi magazynu konsygnacyjnego.

Oczywiście najlepsza opcją byłoby otworzenie własnego magazynu konsygnacyjnego, niemniej jednak nie zawsze jest to takie proste i oczywiste, jak pozornie się wydaje. Trzeba tutaj spełnić cały szereg formalno prawnych wymagań, a to z kolei znowu pociąga za sobą koszty. O wiele lepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku będzie skorzystanie z usług zewnętrznych magazynów, prowadzących magazyny konsygnacyjne. Dzięki temu po raz kolejny uda się przedsiębiorstwu w dość wyraźny sposób ograniczyć koszty związane z działaniem swojego przedsiębiorstwa, gdyż z reguły zewnętrzne magazyny są o wiele bezpieczniejsze i tańsze w eksploatacji niż utrzymywanie własnych obiektów magazynowych wraz z całą ich obsługą i niezbędnymi pojazdami magazynowymi. Jednym słowem jest to bardzo korzystnym rozwiązaniem, z którego w niektórych przypadkach warto skorzystać, bowiem pozwala przedsiębiorcy osiągnąć realne i bardzo wymierne korzyści finansowe.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *