Osteoporoza. Objawy, przyczyny i skuteczne leczenie.

Osteoporoza. Objawy, przyczyny i skuteczne leczenie.

Osteoporoza to bardzo poważna choroba szkieletu, która może prowadzić nawet do częstych złamań kości. Mogą się one pojawiać nawet w przypadku niezbyt poważnych urazów. Zdecydowanie najczęściej, będą one dotyczyć kręgosłupa, jak również kości przedramienia czy tez szyjki kości udowej. Oczywiście, złamania osteoporotyczne, mogą się pojawiać także w innych miejscach. Sprawdźmy zatem, jak można sprawdzić, czy grozi nam osteoporoza, jak ją rozpoznać i skutecznie leczyć, aby uniknąć poważniejszych konsekwencji.

Osteoporoza, jej właściwy podział oraz najczęstsze przyczyny występowania.

W pierwszej jednak kolejności powiedzmy sobie nieco więcej o samej osteoporozie. Występuje ona w dwóch wariantach, czyli osteoporoza pierwotna i wtórna.

  • Osteoporoza pierwotna – jest wynikiem starzenia się układu szkieletowego naszego organizmu. Kobiety dotyka z reguły po przejściu menopauzy, zaś mężczyzn w podeszłym wieku. Poza tym, są także inne czynniki, które mogą przyspieszyć pojawienie się choroby. Może to być niewłaściwa dieta, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, czy też brak aktywności fizycznej.
  • Osteoporoza wtórna – jest wynikiem chorób, lub też przyjmowania niektórych leków na inne dolegliwości. Może na nią zachorować każdy, niezależnie od wieku. Wśród przyczyn, wywołujących osteoporozę wtórną znajdziemy na przykład zaburzenia hormonalne, choroby układu pokarmowego, zaburzenia wchłaniania, przewlekłe stany zapalne związane z reumatyzmem.

Jak można leczyć osteoporozę?

Jako, że osteoporoza przebiega początkowo bez wyraźnych objawów, możemy nawet nie wiedzieć, iż nam dolega. Objawi się dopiero w momencie, kiedy dojdzie do złamań kręgowych w wyniku niezbyt groźnych urazów. Jeśli więc zaczniemy odczuwać silny ból kręgosłupa, zarówno bez powodu, jak i po upadku, jeśli po upadku wystąpi ból ramienia, przedramienia, nadgarstka a do tego wystąpi jednocześnie ich obrzęk, koniecznie należy się zgłosić do lekarza. Sprawdzi on czynniki ryzyka występowania choroby i postawi trafną diagnozę, oraz przygotuje odpowiedni plan leczenia.

Dodatkowo, możemy także zwrócić uwagę na zioła pomocne na osteoporozę, które będą dobrym wsparciem procesu leczenia choroby. Warto także pamiętać, o zmianie diety, oraz trybu życia. Wdrożenie do swojej codzienności większej ilości aktywności fizycznej, wzbogacenie diety o produkty zawierające większe ilości wapnia i witaminy D, z cała pewnością będą tutaj także bardzo pomocne.

Podsumowanie.

Należy więc pamiętać, iż osteoporoza jest bardzo poważną chorobą, którą koniecznie należy leczyć w porozumieniu z lekarzem. Nie ma możliwości skutecznego jej leczenia bez przygotowania odpowiedniego jego planu przez lekarza, na podstawie przeprowadzonych badań. W przeciwnym razie, możemy doprowadzić do stanu, w którym nawet niezbyt poważny upadek, będzie kończyć się złamaniami. A trzeba pamiętać, iż złamania kręgosłupa, mogą nawet doprowadzić nas na wózek inwalidzki. Z całą więc pewnością lepiej wybrać się do lekarza, jeśli tylko będziemy podejrzewać iż dopadła nas osteoporoza.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *