Oświetlenie LED w hali produkcyjnej

Oświetlenie LED w hali produkcyjnej

Jeszcze nie tak dawno magazyny, hale produkcyjne, jak również zakłady przemysłowe oświetlane były tradycyjnymi świetlówkami liniowymi. Ten rodzaj oświetlenia wydawał się najlepszą i najoszczędniejszą alternatywą do momentu, jak pojawiły się lampy LED. Okazało się, że są one znacznie sprawniejsze, trwalsze, a przede wszystkim energooszczędne. Co więcej, nie zawierają szkodliwych dla środowiska substancji, w tym rtęci. Choć zastąpienie tradycyjnych jarzeniówek świetlówkami czy też lampami LED wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi, to w dłuższej perspektywie jest to opłacalna inwestycja.

Najważniejsze zalety oświetlenia LED

Zastosowanie w halach produkcyjnych oświetlenia LED nie tylko znacznie obniża rachunki za energię elektryczną, ale przede wszystkim daje lepszą moc oświetleniowa, a także większą efektywność świetlną. Nowoczesne, przemysłowe lampy wykorzysujące technologię LED zużywają niemal 80% mniej energii, niż tradycyjne instalacje. Niższe są także koszty ich eksploatacji. Lampa LED przemysłowa charakteryzuje się bowiem znacznie dłuższą żywotnością i nie ma konieczności tak częstej jej wymiany, jak to jest w przypadku tradycyjnego źródła światła. Nie ulega też wątpliwości, że ten rodzaj oświetlenia zapewnia większe bezpieczeństwo pracy, a lepiej doświetlone stanowisko pracy to większa wydajność pracowników.

Jaki rodzaj oświetlenia LED sprawdzi się w hali produkcyjnej?

W halach produkcyjnych panują najczęściej wyjątkowo nieprzyjazne warunki. Wysokie temperatury, duża wilgotność czy też zapylenie to ich codzienność.  W tak trudnym otoczeniu nie pracuje się łatwo, zwłaszcza jeśli dodatkowo nie ma dobrego oświetlenia, które jest potrzebne dla wydajnej i bezpiecznej pracy. Dlatego tak ważne jest, żeby w hali produkcyjnej były zamontowane odpowiednie lampy, najlepiej wykorzystujące nowoczesną technologię LED. Doskonale sprawdzają się lampy liniowe, przystosowane do tworzenia ciągów świetlnych lub nowoczesne High Bay, czyli zamienniki tradycyjnych lamp kubełkowych. Dobrze, aby ich oprawy były hermetyczne, efektywnie zabezpieczające przed wilgocią i zapyleniem.

Oświetlenie LED w hali produkcyjnej powinno równomiernie doświetlać całą jej powierzchnię, zapewniać odpowiednie natężenie światła i nie powodować nieprzyjemnego efektu olśnienia, który może znacząco utrudniać pracę. Linie świetlne składające się z połączonych ze sobą lamp liniowych będą więc najlepszym rozwiązaniem. Tym bardziej, że najczęściej są one wyposażone w przemysłowe oprawy, których kąt świecenia można odpowiednio dostosować do potrzeb konkretnego pomieszczenia.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *