Oświetlenie na klatce schodowej.

Oświetlenie na klatce schodowej.

W każdym domu jednorodzinnym o piętrowej konstrukcji będziemy mieć do czynienia z klatką schodową prowadzącą na kolejną kondygnację budynku. Jest to bardzo ważne i nader często użytkowane miejsce, toteż należy zadbać o jego prawidłowe oświetlenie. Normalne łączniki oświetleniowe niestety nie będą się w tym przypadku sprawdzać, bowiem nikt nie będzie przecież miał możliwości gasić światła tym samym łącznikiem, którym włączył, gdyż po prostu będzie już na zupełnie innym piętrze. Dlatego też w tym przypadku koniecznością jest zastosowanie łączników schodowych, specjalnie skonstruowanych z myślą o tego typu rozwiązaniach. Przyjrzyjmy się zatem funkcjonalności tego typu łączników schodowych, oraz kwestii tego, jak należy podłączyć instalację oświetlenia w tym miejscu, aby wszystko mogło działać tak jak się należy.

Idea działania instalacji z łącznikami schodowymi.

W przypadku tego typu rozwiązań, zasada działania jest stosunkowo prosta. w podstawowym zamyśle mamy tutaj do czynienia z jednym obiegiem neutralnym (N), na którym montowane jest źródło światła, i dwoma obiegami fazowymi przepuszczonymi przez łączniki schodowe. Aby prąd mógł przepłynąć przez łączniki i oświecić żarówkę, koniecznym będzie ich prawidłowe ułożenie, czyli powinny robić zwarcie tego samego obiegu fazowego. Jeśli jeden z nich będzie w drugim położeniu, prąd nie przepłynie. Wobec tego też, wystarczy teraz przeanalizować co będzie się działo, jeśli zmienimy pozycję któregokolwiek łącznika.

Przykład: łącznik A (parter)– ustawiony jest na obieg fazowy X1, zaś łącznik B (piętro) na obieg fazowy X2 – prąd nie dochodzi do żarówki więc światło nie świeci. Teraz w zasadzie niezależnie od tego, który łącznik zmieni swoja pozycję, automatycznie będą obydwa ustawione na ten sam obieg fazowy, co sprawi dopływ prądu do źródła światła i oświecenie żarówki.

W zasadzie można w taki najkrótszy sposób opisać działanie łącznika schodowego, co powinno wystarczyć do zrozumienia idei działania takiego rozwiązania. Oczywiście istotne jest tutaj to, aby łącznik schodowy był prawidłowo podłączony do instalacji na klatce, niemniej jednak to wszystko przedstawione jest na odpowiednich schematach, toteż osoby z podstawową wiedzą elektryczną nie powinny mieć z tym żadnych problemów.

Dodatkowe rozwiązania do oświetlenia klatki schodowej.

Poza oczywiście standardowym rozwiązaniem dla oświetlenia klatki schodowej, bardzo często wykorzystywane są także inne nowoczesne pomysły. Jednym z nich jest na przykład wyłącznik czasowy, który po włączeniu oświetlenia, po upływie zadanego przez nas czasu będzie rozłączać oświetlenie. oczywiście wymagana jest tutaj sprawna koordynacja pracy łączników dolnego i górnego, aby nie doszło do sytuacji, iż ktoś wyłączy oświetlenie, a łącznik automatyczny będzie je włączać za naszymi plecami. Generalnie jednak rzecz ujmując, łączniki schodowe w tym przypadku stanowią wystarczające rozwiązanie sprawdzające się w zdecydowanej większości sytuacji. Jest to więc rozwiązaniem podstawowym, które pozwala nam skutecznie oświetlić klatkę schodową, toteż warto z takich rozwiązań korzystać przede wszystkim, innowacje technologiczne pozostawiając w sferze ewentualnych ciekawostek.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *