Oświetlenie w domach jednorodzinnych.

Oświetlenie w domach jednorodzinnych.

Jednym ze zdecydowanie najważniejszych aspektów związanych z naszymi domami jest ich prawidłowe oświetlenie. Nasz współczesny tryb życia, odbiega już niestety od rytmu, wyznaczanego przez światło dzienne, wobec czego musimy sprawnie wykorzystywać światło sztuczne, aby skutecznie egzystować na co dzień. W tym celu musimy przede wszystkim posiadać odpowiednią instalację oświetleniową, co rzecz jasna pociąga za sobą pewne koszty, niemniej jednak jest to obecnie niezbędne do prowadzenia normalnego trybu życia. Warto tutaj więc poczynić wszelkie starania po temu, aby nasza instalacja oświetleniowa była jak najefektywniejsza i gwarantowała nam komfortowe warunki codziennej eksploatacji domu.

Łączniki i przełączniki schodowe.

Jednym zaś z bardziej newralgicznych punktów w naszych domach, wymagających osobnego podejścia do kwestii oświetlenia jest bez wątpienia klatka schodowa. Musimy tutaj zastosować zupełnie inne podejście do tematu oświetlenia, niż w przypadku zwykłych pomieszczeń, gdzie wystarczające będą łączniki standardowe. Tutaj niezbędne do zastosowania będą łączniki i przełączniki schodowe, które usprawniają nam podejście do oświetlenia klatki schodowej. Warto tutaj więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii ich działania, bowiem nie jest to wcale aż tak bardzo skomplikowane, a wiedza w tym zakresie, pozwoli nam nawet na samodzielne wykonanie takiego podłączenia.

Zasada działania łączników schodów.

Łączniki schodowe od zwykłych łączników oświetleniowych, różnią się przede wszystkim tym, iż posiadają dwa obiegi prądowe. Tutaj cała instalacja połączona jest z wykorzystaniem dwóch łączników ściśle ze sobą współpracujących. Na obiegu neutralnym mamy podłączone źródła światła, czyli żarówki. Z drugiej zaś strony do żarówek podłączony jest przewód fazowy przechodzący przez obydwa łączniki – ten na dolnej i górnej kondygnacji. Do tego na dolnej kondygnacji doprowadzony jest prąd elektryczny. Z niego z kolei wychodzą dwie linie elektryczne, prowadzące bezpośrednio do łącznika schodowego na piętrze, z którego wychodzi jeden przewód podłączony do źródeł światła. Każdy z tych łączników ma swoje dwie pozycje, w której łączy się albo z jedną, albo z drugą linią pomiędzy łącznikami. Jeśli obydwa będą w tej samej pozycji, tj. będą łączyć się z tym samym przewodem pomiędzy nimi, prąd popłynie i będziemy mieć oświetlenie. Zmiana pozycji któregokolwiek z nich, natychmiast odłącza prąd. W takim stanie zaś, kolejna zmiana pozycji któregokolwiek z nich będzie oświetlenie włączać. Dzięki temu też, niezależnie od tego, na której kondygnacji akurat się znajdujemy, zawsze będziemy mieć możliwość włączenia bądź wyłączenia oświetlenia na klatce schodowej.

Podsumowanie.

Generalnie rzecz więc ujmując, możemy powiedzieć, iż łączniki i przełączniki schodowe, gwarantują nam wysoki poziom komfortu w kwestii oświetlenia klatek schodowych, co na chwilę obecną jest rozwiązaniem wysoce pożądanym. Szczególnie w domach piętrowych, aczkolwiek tego typu rozwiązania można także stosować w domach parterowych w ciągach komunikacyjnych, gdzie z jednej strony chcemy światło zapalić, a z drugiej je wyłączyć.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *