Oszczędne i ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych.

Oszczędne i ekologiczne ogrzewanie domów jednorodzinnych.

Kwestia ogrzewania naszych domów jednorodzinnych jest bardzo ważna i istotna. Szczególnie w zakresie ekologii stosowania poszczególnych rozwiązań. Trudno się nie zgodzić ze stwierdzeniem, iż dalsze, kurczowe trzymanie się kotłów węglowych, służy komukolwiek. To właśnie przestarzałe kotły na paliwa stałe odpowiedzialne są za powstawanie ogromnych ilości zanieczyszczeń i szkodliwego, trującego nas wszystkich smogu. Warto tutaj więc przede wszystkim przemyśleć kwestię wymiany kotła na nowoczesne rozwiązania w tym zakresie. A trzeba przyznać, iż na przykład pompy ciepła, czy też dobra klimatyzacja wewnętrzna potrafią przyczynić się do podniesienia komfortu cieplnego, a jednocześnie do ograniczenia kosztów ogrzewania i zanieczyszczeń z tym związanych.

Na jakiej zasadzie funkcjonują pompy ciepła.

Warto tutaj przede wszystkim powiedzieć sobie nieco więcej na temat samego funkcjonowania pomp ciepła. Otóż w tym przypadku, wyróżniać będziemy dwa rodzaje pomp ciepła. Będą to pompy ciepła gruntowe oraz powietrzne. W naszej strefie klimatycznej, o wiele lepiej sprawdzać się będą pompy ciepła gruntowe. Wynika to z faktu tego, iż w ich przypadku, czynnik grzewczy ogrzewany wstępnie jest pod ziemią. Tutaj zaś mamy pewność utrzymywania stałej temperatury. Możemy więc lepiej przewidzieć wszystkie parametry pracy pompy ciepła, a co za tym idzie, optymalnie dobrać jej moc do konkretnego domu. W przypadku pomp ciepła gruntowych, będziemy jeszcze wyróżniać pompy z odwiertami pionowymi w głąb ziemi, które gwarantują wyższą temperaturę wstępnego podgrzania czynnika grzewczego. Są także pompy z poziomymi kolektorami gruntowymi. Tutaj jednak, na głębokości poniżej 1m, temperatura gruntu nigdy nie spada poniżej zera. Utrzymuje się z reguły 1 stopień Celsjusza. Mamy więc ciepło, aczkolwiek nie w takiej ilości jak na większych głębokościach.

Pompy ciepła powietrzne, będą odbierać ciepło od otaczającego nas powietrza. Tutaj jednak nie zawsze będziemy w stanie utrzymać wystarczająco dobrą temperaturę. Większość powietrznych pomp ciepła, pracuje z dobrą wydajnością nawet do temperatury -10 stopni Celsjusza. Problem w tym, iż w naszym kraju bardzo często temperatura spada jeszcze bardziej, a co za tym idzie, koszty ogrzewania będą znacznie wzrastać.

Klimatyzacja

Dodatkowo, poza pompą ciepła, warto zastosować odpowiedni system klimatyzacji z rekuperatorem. Jest to specyficzne rozwiązanie, które zapewnia odebranie ciepła z powietrza odprowadzanego z budynku na zewnątrz i przekazanie go do powietrza wtłaczanego do wnętrza budynku. W takich warunkach klimatyzacja VRF będzie wyraźnie przyczyniać się do podniesienia efektywności grzewczej i ograniczenia strat ciepła. Jej zastosowanie więc będzie przyczyniać się do obniżenia finalnych kosztów ogrzewania budynku w sezonie zimowym. Ponadto uda nam się także podnieść wyraźnie komfort przebywania w pomieszczeniach mieszkalnych, gdzie zawsze będziemy mieć odpowiednią ilość świeżego powietrza. Dla takich korzyści warto ponieść dodatkowe koszty związane z montażem klimatyzacji VRF.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *