Prawidłowe przygotowanie akumulatorowni do pracy.

Prawidłowe przygotowanie akumulatorowni do pracy.

Prawidłowe przygotowanie akumulatorowni to bardzo ważna rzecz, której nie powinno się pod żadnym pozorem bagatelizować. Chodzi tutaj o to, iż w trakcie ładowania baterii trakcyjnych, będziemy mieć do czynienia z różnorodnymi zagrożeniami, które należy zminimalizować, zneutralizować. Jeśli więc nie podejdziemy do przygotowania akumulatorowni z należytą starannością, możemy w ostateczności doprowadzić do bardzo poważnego wypadku. Prawidłowe przygotowanie akumulatorowni, będzie wymagać przestrzegania pewnych przepisów z tym związanych, oraz inwestycji na niezbędne wyposażenie tego typu pomieszczenia. Jest to jednak bardzo ważna kwestia, toteż nie warto szukać półśrodków, jeśli chodzi o ładowanie akumulatorów do wózków jezdniowych.

Czy prawidłowe przygotowanie akumulatorowni jest niezbędne?

Jest to w sumie pytanie bardzo retoryczne. Aczkolwiek możemy się jeszcze zetknąć z zupełnie odmiennymi opiniami. Co gorsza, także z wdrożeniami. Bardzo często, w firmach, proces ładowania akumulatorów odbywa się bezpośrednio na hali produkcyjnej. Na prędkości poskładał ktoś kilka palet, ustawił prostowniki i rozpoczął proces ładowania akumulatorów. Niby tak też można. Tylko, że w chwili, Kidy dojdzie do jakiejś awarii, a z pękniętego akumulatora zacznie wydobywać się wodór, to nieszczęście mamy pewne. Dlatego też, prawidłowe przygotowanie akumulatorowni, jest absolutnie niezbędne. Przygotowanie odrębnego pomieszczenia z niezbędnymi zabezpieczeniami, to kwestia kluczowa, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na obiekcie, na którym korzystamy z wózków jezdniowych napędzanych elektrycznie.

Jak powinna wyglądać akumulatorownia?

Jest to odrębne, odizolowane od otoczenia pomieszczenie, w którym będzie realizowany proces ładowania akumulatorów. Powinno ono być wyposażone w niezbędne zabezpieczenia, oraz wyposażenie, które zagwarantują bezpieczeństwo obsługującym pomieszczenie pracownikom. Kluczową rolę odgrywać tutaj będą systemy detekcji wodoru, czyli specjalne czujniki, połączone z centralą alarmową. Będzie ona wychwytywać nadmierne stężenie wodoru w otoczeniu i odpowiednio reagować. Zapewni nam przede wszystkim odcięcie zasilania od prostowników, oraz uruchomienie wentylacji mechanicznej na 100% wydajności.

Dodatkowo, w pomieszczeniu tym, ściany i podłogi powinny być pokryte materiałem kwasoodpornym, na wypadek wycieku płynów z akumulatorów. Trzeba także zadbać o to, aby instalacja elektryczna charakteryzowała się brakiem iskrzenia. Jest to kosztowniejsze w wykonaniu, ale niezbędne ze względów bezpieczeństwa.

Podsumowanie

Jednym słowem, musimy pamiętać, iż prawidłowe przygotowanie akumulatorowni, będzie od nas wymagać pewnych nakładów inwestycyjnych. W przeciwnym jednak razie, możemy niepotrzebnie doprowadzić do wypadku, w wyniku którego mogą nawet zginąć ludzie. Nie warto szafować ludzkim życiem w imię krótkotrwałych zysków. Warto więc wcześniej dowiedzieć się, jak powinno wyglądać prawidłowe przygotowanie akumulatorowni, i zastosować się do wszystkich wytycznych w tym zakresie.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *