Prawidłowy montaż gniazdka elektrycznego.

Prawidłowy montaż gniazdka elektrycznego.

Prawidłowy montaż gniazdka elektrycznego, będzie wymagać od nas przede wszystkim znajomości działania instalacji elektrycznych. Musimy mieć świadomość tego, iż prace tego typu mogą stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia lub życia. Wobec tego też, powinniśmy mieć wiedzę na ten temat. Powinniśmy posiadać narzędzia elektryczne, gwarantujące nam bezpieczne przeprowadzenie wszystkich prac. W przeciwnym razie, ponosimy zbyt wysokie ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

Jakich narzędzi potrzebujemy, aby przeprowadzić prawidłowy montaż gniazdka elektrycznego?

Narzędzia, to jak powszechnie wiadomo podstawa. Bez dobrych narzędzi, nawet profesjonalny, wykształcony elektryk z uprawnieniami nie będzie w stanie poradzić. Dlatego też, potrzebujemy odpowiednich narzędzi, przeznaczonych do pracy z prądem elektrycznym. Są to narzędzia zabezpieczone odpowiednim tworzywem sztucznym, izolującym nasze dłonie od ewentualnie przepływającego przez narzędzia prądu. Niezbędne narzędzia w tym przypadku to:

  • Kombinerki
  • Śrubokręty – krzyżakowe i płaskie
  • Próbnik elektryczny – specjalny śrubokręt z przezroczystą rączką, wewnątrz której zamontowana jest dioda. Po przyłożeniu śrubokrętu do przewodu elektrycznego, styku czy też gniazdka, dioda będzie sygnalizować czy w danym przewodzie przepływa prąd czy też nie.

Jest to absolutna podstawa, która pozwala na prawidłowy montaż gniazdka elektrycznego. Oczywiście, mógłby się jeszcze przydać miernik elektryczny, aczkolwiek do wymiany gniazdka, jest to raczej przerost formy nad treścią. Choć w pewnych okolicznościach może się okazać przydatne.

Jak bezpiecznie przeprowadzić prawidłowy montaż gniazdka elektrycznego?

W pierwszej kolejności musimy odłączyć zasilanie od obwodu elektrycznego, na którym zamontowane jest gniazdko, wyłączając odpowiedni bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej. Następnie musimy się upewnić, przy pomocy próbnika elektrycznego, iż prąd rzeczywiście jest odłączony. Zawsze może być tak, iż dane gniazdko wbrew zapisom projektu jest jednak podłączone do innego obwodu. Jeśli mamy pewność, iż jest odłączone od prądu, możemy przystąpić do jego wymiany. Prawidłowy montaż gniazdka elektrycznego nie jest niczym kłopotliwym. Wystarczy podłączyć przewód fazowy z jednej strony, a przewód neutralny z drugiej. Przewód bezpieczeństwa zaś, do śruby podłączonej do bolca wystającego z gniazdka. Zamontowane w taki sposób gniazdka wtyczkowe są w pełni bezpieczne w użytkowaniu i gwarantują nam maksymalnie wysoki poziom komfortu eksploatacji.

Podsumowanie.

Trzeba więc powiedzieć, iż prawidłowy montaż gniazdka elektrycznego nie jest nader wymagającym zadaniem. Musimy jednak pamiętać o przestrzeganiu przepisów bezpieczeństwa. Porażenie prądem elektrycznym nie jest niczym przyjemnym. Stanowi poważne zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Dlatego też, powinniśmy być szalenie ostrożni w tym, co robimy podczas tego typu prac.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *