Produkcja brykietu drzewnego.

Produkcja brykietu drzewnego.

Brykiet drzewny jest obecnie jednym z coraz bardziej popularnych materiałów opałowych, zapewniających nam bardzo dobry poziom ekologii spalania. Przede wszystkim, w toku spalania brykietu drzewnego, nie wydziela się tak duża ilość zanieczyszczeń oraz pyłu zawieszonego, jak ma to miejsce w przypadku spalania węgla, szczególnie tego, niskiej jakości. Można więc powiedzieć, iż na chwilę obecną brykiet będzie jednym z lepszych materiałów opałowych możliwych do zastosowania w kotłach C.O. Proces jego produkcji jest stosunkowo prosty, aczkolwiek trzeba tutaj spełnić pewne wymagania, aby ostatecznie wytworzony brykiet drzewny był dobrym i energetycznym materiałem opałowym.

Infrastruktura niezbędna do produkcji brykietu drzewnego.

Chcąc rozpocząć produkcję brykietu drzewnego, należy przede wszystkim odpowiednio przygotować obiekty magazynowe oraz produkcyjne. Chodzi tutaj głównie o pełne zabezpieczenie wszystkich tych pomieszczeń przed wilgocią, która w tym przypadku będzie zdecydowanie największym wrogiem jakości brykietu. Dlatego też, pomieszczenia magazynowe oraz produkcyjne powinny być odpowiednie zaizolowane przed wilgocią, a do tego powinny być wyposażone w solidny system wentylacji. Chodzi tutaj głównie o to, aby już wszystkie trociny i zrębki do produkcji brykietu były odpowiednio przesuszone przed poddaniem ich dalszej obróbce. Im więcej wilgoci zawartej w materiale wsadowym, tym gorszej jakości brykiet powstanie. Chodzi tutaj o to, iż brykieciarka podczas produkcji brykietu będzie wióry i trociny prasować pod wpływem wysokiej temperatury i wysokiego ciśnienia. Jeśli zaś w toku prasowania wyciśnie nadmierne ilości wody, to niestety, będzie ona wpływać negatywnie na jakość scalenia kostki. Tutaj powinna być wyciskana sama żywica, która stanowi naturalne i ekologiczne lepiszcze do brykietu.

Dlaczego brykiet musi być suchy?

Oczywiście trzeba tutaj także uświadomić sobie, jakie są przyczyny tego, aby brykiet przeznaczony do spalania był jak najbardziej suchy. Przede wszystkim chodzi tutaj o to, iż nazbyt mokry brykiet będzie automatycznie obniżał swoją wartość kaloryczną. Wynika to z aktu tego, iż energia cieplna powstająca w procesie spalania, w pierwszej kolejności będzie zużywana do odparowania wilgoci zawartej w brykiecie. Będzie to w wyraźny sposób obniżać wartość opałowa naszego brykietu. Poza tym, parująca woda, będzie osiadać na elementach naszego kotła i przewodu kominowego prowadząc do ich korodowania. Będzie więc jednocześnie obniżać żywotność kotła. Maksymalny, dopuszczalny w tym zakresie poziom wilgotności brykietu przeznaczonego do spalania wynosić będzie 8%. Wyższe wartości wilgoci zawartej w brykiecie, będą automatycznie dyskwalifikować go jako dobry materiał opałowy. Wobec tego też, trzeba tutaj zadbać, o zabezpieczenie brykietu przed wilgocią, zarówno w toku jego produkcji, jak i późniejszego składowania.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *