Produkcja brykietu z trocin drzewnych.

Produkcja brykietu z trocin drzewnych.

Brykiet z trocin drzewnych, to bardzo dobry materiał opałowy, charakteryzujący się dobrymi parametrami opałowymi i wysokim poziomem ekologiczności. W porównaniu do paliw kopalnych, tutaj nie będziemy mieć do czynienia z tak wysokim poziomem zanieczyszczenia środowiska, toteż warto przeanalizować nieco bardziej spalanie tego typu materiału w domowych kotłowniach. Warto także przyjrzeć się nieco bliżej procesowi produkcji brykietu z trocin, bowiem jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, pozwalające skutecznie zagospodarować odpady z produkcji tartacznej oraz stolarskiej, które do tej pory nie znajdywały zbytniego zastosowania.

Proces produkcji brykietu drzewnego.

W procesie produkcji brykietu z trocin mamy do czynienia z prasowaniem trocin pod wpływem wysokiej temperatury i formowanie z nich kostek lub wałków, zależnie od ustawień brykieciarki i aktualnego zapotrzebowania. W procesie tym jednocześnie wyciskana z trocin jest żywica, która stanowi tutaj naturalne lepiszcze dla brykietu. Dzięki temu brykiet trzyma się w Kostach stabilnie, a nie trzeba stosować żadnych chemicznych lepiszczy, które tylko pogorszyłyby jakość paliwa. Bardzo ważne jest tutaj jednak aby przeznaczone do brykietowania trociny były jak najbardziej suche, bowiem nadmierna ilość wody, będzie negatywnie wpływać na proces formowania brykietów. Wpłynie na osłabienie wiązania przez co brykiet będzie bardzie kruchy i trudniejszy w magazynowaniu. Warto także nadmienić, iż w stosunku do tradycyjnego drewna opałowego brykiet z trocin będzie zajmować mniej miejsca przy takiej samej wartości opałowej, bowiem jest to drewno sprasowane, ściśnięte. Średnio możemy w ten sposób w kwestii magazynowania zaoszczędzić około 20-30% przestrzeni. Ostatnie jest to materiał opałowy należący jak najbardziej do OZE (Odnawialne Źródła Energii), bowiem w trakcie kiedy my spalamy brykiet z trocin, dookoła nas rosną kolejne drzewa.

Spalanie brykietu w domowej kotłowni.

W zasadzie w procesie spalania brykietu nie mamy żadnych specjalnych wymaganiach, różnych w stosunku do spalania drewna opałowego. Tak samo jak w przypadku drewna, tak tez i tutaj musimy zagwarantować odpowiednio niski poziom wilgotności materiału opałowego. Nadmierny poziom wilgoci będzie ograniczać bowiem wartość opałową, gdyż w pierwszej kolejności energia cieplna powstała wskutek zgazowywania drewna, będzie zużywana na odparowanie wody z brykietu. Ponadto, parująca woda będzie osiadać na elementach kotła, co z kolei będzie prowadzić do ich korodowania, a więc do kolejnych strat, wynikających z szybszego zużywania się elementów kotła. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest utrzymanie wilgotności brykietu z trocin na poziomie nie przekraczającym 8%. W takich warunkach możliwe jest osiągnięcie optymalnych warunków spalania i bezpieczeństwa kotła centralnego ogrzewania.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *