Produkcja ekologicznego brykietu na duża skalę.

Produkcja ekologicznego brykietu na duża skalę.

W ostatnim czasie, w coraz większej ilości nowych domów, jako źródło ciepła i podgrzewania ciepłej wody użytkowej, montowane są piece kominkowe, opalane drzewem i brykietem drzewnym. Nie zapewniają nam one co prawda tak samo wielkiej mocy grzewczej, jak duże kotły centralne, niemniej jednak w nowoczesnym budownictwie, już nie mamy tak wielkiego zapotrzebowania jak w przypadku starych budynków, bowiem nowe technologie budowlane pozwalają nam skutecznie ograniczyć straty ciepła z naszych budynków. Zobaczmy zatem, jak może wyglądać masowa produkcja ekologicznego brykietu drzewnego, który okazuje się być bardzo dobrym jakościowo materiałem opałowym.

Produkcja i magazynowanie brykietu drzewnego.

W pierwszej kolejności trzeba będzie jednak poświęcić nieco więcej czasu kwestii przygotowania pomieszczeń produkcyjnych oraz magazynowych, które w tym szczególnym przypadku powinny gwarantować nam suchy klimat do produkcji i przechowywania brykietu. Chodzi tutaj o to, iż sam brykiet, przeznaczony już do spalania w spalania nie powinien poziomem wilgotności przekraczać wartości 10%, a co za tym idzie, nie możemy dopuścić do jego zawilgoceni ani na etapie produkcji, ani na etapie magazynowania, bowiem to wiązałoby się z koniecznością kosztownego i długotrwałego suszenia materiału opałowego. Warto także podkreślić, iż w dobrych i suchych warunkach pracy sama brykieciarka z całą pewnością będzie pracować wydajniej i dłużej, bowiem będzie z góry zabezpieczona przed korozją, która jest najczęstszą przyczyną uszkodzenia większości maszyn przemysłowych, w tym także maszyn do produkcji brykietu drzewnego. Jednym słowem, zachodzi tutaj konieczność przygotowania odpowiednich pomieszczeń i zadbania o ich systematyczną wentylację i klimatyzację, której zadaniem będzie zapewnienie dogodnych i bezpiecznych warunków do produkcji i magazynowania brykietów drzewnych.

Materiały do i maszyny do produkcji brykietów.

Ostatecznie trzeba będzie jeszcze zaopatrzyć się w niezbędne maszyny do produkcji brykietów, oraz zapewnić dostawy materiałów niezbędnych w produkcji. W tym przypadku materiałem może być dosłownie każdy odpad drzewny, toteż najlepiej w tym celu znaleźć okoliczny tartak i stamtąd bezpośrednio zakupić materiały odpadowe do produkcji brykietu. Z cała pewnością nie będą one zbyt kosztowne, bowiem tartak po prostu chce się pozbyć wszystkich wiórów i trocin, które tylko zalegają w ich warsztatach i na kupkach przed obiektem. Warto tutaj także zwrócić uwagę na pewne rozróżnienie, w kwestii wykorzystywania poszczególnych materiałów, aby niepotrzebnie ich ze sobą nie mieszać. W przypadku oddzielnej produkcji z wiórów, oddzielnej z trocin i oddzielnej ze zrębków, zyskujemy pełniejszą kontrolę nad przebiegiem procesu technologicznego jak również umożliwiamy sobie możliwość precyzyjnego ustalenia wartości opałowej brykietu, a co za tym idzie, z cała pewnością można go będzie dość efektywnie sprzedać.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *