Program Czyste Powietrze – jak skorzystać z dofinansowania i dla kogo jest przeznaczone?

Program Czyste Powietrze – jak skorzystać z dofinansowania i dla kogo jest przeznaczone?

W obecnych czasach coraz częściej zwraca się uwagę na rozwiązania ekologiczne w wielu dziedzinach życia. Spora część społeczeństwa zdaje sobie sprawę jakie zagrożenie niesie ze sobą emisja szkodliwych substancji do atmosfery i poszukuje rozwiązań, aby tego uniknąć i dołożyć swoją małą cegiełkę w ratowanie czystego powietrza. Jednym z programów, które pomagają w zmianach na lepsze jest program „Czyste powietrze”. Jak z niego skorzystać i jakie są warunki otrzymania dofinansowania?

Program ten obejmuje kilka form. Można z niego skorzystać przy wymianie pieca oraz podczas ocieplania budynku. Obejmuje również wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, a także zwraca część kosztów poniesionych podczas instalacji odnawialnych źródeł energii. Dofinansowanie do fotowoltaiki cieszy się dużą popularnością. Branża fotowoltaiczna aktualnie znajduje się w okresie dynamicznego rozwoju. Firma WASTA oferuje kompleksową obsługę w zakresie instalacji fotowoltaicznych. Cały czas inwestuje w rozwój i udoskonalanie usług, które świadczą, jednocześnie wspierając swoimi działaniami ekologiczne rozwiązania. Szczegółową ofertę i informację można znaleźć na stronie https://wasta.com.pl/finansowanie/osoby-indywidualne/. Zainteresowanie fotowoltaiką nie powinno dziwić, ponieważ taka inwestycja z pewnością się zwróci, patrząc na ciągłe podwyżki cen prądu. Tym bardziej zachęca fakt, że można skorzystać z pomocy i odzyskać część środków wykorzystanych przy instalacji.

Dofinansowanie do fotowoltaiki wymaga kilku czynności. Po pierwsze trzeba złożyć wniosek. Można to zrobić za pomocą strony serwis gov.pl oraz poprzez aplikację internetową, tj. Portal Beneficjenta, który jest dostępny na stronie internetowej odpowiedniego WFOŚiGW. Istnieje też możliwość złożenia wniosku w formie papierowej. Trzeba również przedstawić wymagane dokumenty.

Na co zwrócić uwagę?

Należy pamiętać, że skorzystać z programu czyste powietrze, możemy tylko przy wymianie starego źródła ciepła na paliwo stałe . W innym przypadku dofinansowanie nie zostanie przyznane. Maksymalna kwota jaką możemy uzyskać to 5.000zł, ale nie więcej niż 50 procent poniesionych kosztów na instalację. Dodatkowo istnieje możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Pozwala ona właścicielom nowo założonych instalacji fotowoltaicznych na odliczenie w PIT aż do 53tys.zł. Wysokość ulgi, którą możemy otrzymać zależna jest od poniesionego kosztu instalacji oraz przedziału skali podatkowej, w której znajduje się płatnik.

Jeśli dobrze wgłębimy się w temat to naprawdę można założyć panele fotowoltaiczne nie tracąc przy tym majątku. Oczywiście nie zrobimy tego całkiem za darmo, ale przy obecnie istniejących możliwościach inwestycja zwróci się nam w bardzo szybkim tempie. Szacowany czas to około 6 lat, więc warto poważnie się nad tym zastanowić. Uspokaja również fakt, że producenci dają gwarancję liczącą 25-30 lat.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *