Przekaźniki mocy SSR czym są i jakie mają zastosowanie

Przekaźniki mocy SSR czym są i jakie mają zastosowanie

Historia przekaźników półprzewodnikowych SSR nie jest zbyt długa. Pierwsze tego typu urządzenia pojawiły się na rynku w latach 80 tych ubiegłego stulecia. Początkowo miały zastąpić użytkowane w tamtym czasie przekaźniki elektromagnetyczne EMR. Z czasem okazało się jednak, że zarówno jedne, jak i drugie do dziś są z powodzeniem wykorzystywane, co więcej, często wzajemnie się uzupełniają.

Zastosowanie i możliwości przekaźnika mocy SSR

Podstawowym zadaniem przekaźnika SSR, ale także innych tego rodzaju urządzeń, jest sterowanie obciążeniem prądowym. Do tego celu wykorzystuje się sygnał niskonapięciowy, który pochodzi z prostego, odizolowanego obwodu sterującego. Jak sama nazwa wskazuje, statyczny przekaźnik półprzewodnikowy nie posiada elementów mechanicznych czy styków ruchomych, to jego struktura jest elementem łączeniowym. Przekaźniki mocy SSR są wykorzystywane do przełączania napięć i częstotliwości prądów:

  • Oddzielają potencjały elektryczne
  • Przetwarzają sygnały
  • Służą wzmocnieniu przełączania

Statyczne przekaźniki półprzewodnikowe są wykorzystywane do sterowania prądem stałym, ale istnieją również odpowiedniki dostosowane do prądu zmiennego. Ze względu na rodzaj zasilania wyróżnia się jednofazowe jak i trzyfazowe urządzenia.

Najważniejsze zalety przekaźników SSR

Długa żywotność i niezawodność w działaniu to największy atut tego niewielkiego, ale wyjątkowo skutecznego w działaniu urządzenia. Pozbawione ruchomych elementów pracuje dłużej i efektywniej, co więcej, znacznie ciszej od przekaźnika elektromagnetycznego, nie wydaje bowiem charakterystycznych dla niego odgłosów. Niewielkie gabaryty sprawiają, że z łatwością można je zamontować na płytce drukowanej, jak również montażowej szynie. Przekaźnik SSR dzięki zastosowaniu sterowania fazowego cechuje się wyjątkową szybkością działania. W ciągu sekundy uzyskuje się znacznie większą częstotliwość przełączania, jaką trudno osiągnąć przy zastosowaniu podobnych urządzeń elektromagnetycznych. Przekaźnik mocy pracuje bez zakłóceń mechanicznych, jak również elektromechanicznych. Jest odporny na wstrząsy i wibracje, a także inne, niekorzystnie działające czynniki zewnętrzne.

Gdzie kupić dobrej jakości, niezawodny w działaniu przekaźnik SSR?

Statyczne przekaźniki półprzewodnikowe są w asortymencie wielu firm. Jednak decydując się na ich zakup warto wybierać te, które specjalizują się w sprzedaży tego rodzaju urządzeń. Warto skorzystać zatem z oferty COMEL. Przekaźniki oferowane w sklepie internetowym to wysokogatunkowe produkty, które na pewno spełnią oczekiwania klientów. https://abc-automatyka.pl/pl/c/przekazniki-mocy-SSR/456 Na stronie sklepu znajdziemy ich szczegółowy opis i specyfikację.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *