Przemysłowe klejenie z zastosowaniem utwardzania UV.

Przemysłowe klejenie z zastosowaniem utwardzania UV.

Praktycznie w każdym współczesnym zakładzie produkcyjnym zajmującym się wytwarzaniem podzespołów elektronicznych i elektrotechnicznym, wykorzystywana jest technologia łączenia ze sobą różnorodnych elementów, za pośrednictwem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Jest to stosunkowo nowoczesna jeszcze technologia, aczkolwiek już bardzo spopularyzowana, co wynika głównie z wysokich parametrów technicznych zastosowanych rozwiązań. Dzięki czemu wykonywane spoiny łączone dane elementy charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, co w tym przypadku jest kwestią zdecydowanie najważniejsza.

Przypadki zastosowań klejów utwardzanych promieniowaniem UV.

W pierwszej kolejności warto sobie powiedzieć nieco szerzej na temat samego zastosowania klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Przede wszystkim, najlepiej nadają się one do klejenia elementów szkła ze szkłem, czy też szkła w kompozycji z innymi materiałami. Wynika to głównie z dobrego poziomu przepuszczalności szkła dla promieni UV, przez co można osiągnąć lepsze warunki do utwardzania spoiny. Niemniej jednak przy odpowiednio dobrym zaplanowaniu klejenia i wykonaniu dobrej spoiny, możliwe będzie także klejenie wielu innych materiałów o niższej przepuszczalności dla promieniowania UVA. Najczęściej tego typu technologie wykorzystywane będą w zakładach elektronicznych oraz elektrotechnicznych, gdzie w toku produkcji poszczególnych elementów czy tez podzespołów urządzeń elektronicznych, trzeba niejednokrotnie łączyć się ze sobą różnorodne elementy szklane, metalowe i plastikowe. Dość często tego typu klejenie znajduje swoje zastosowanie także w branży motoryzacyjnej, aczkolwiek jest to o wiele rzadsze niż w przypadku branż elektronicznych i elektrotechnicznych.

Przebieg procesu klejenia z zastosowaniem utwardzania UV.

Aby jednak możliwe było klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV, przede wszystkim niezbędne będzie zastosowanie odpowiedniego kleju, a do tego niezbędne będą także profesjonalne, przemysłowe urządzenia UV do utwardzania klejów. Trzeba tutaj także spełni pewne warunki techniczne, aby wykonywane spoiny były wystarczająco twarde i wytrzymałe oraz osiągały pełną wytrzymałość. Przede wszystkim, trzeba tutaj starannie dobrać odpowiedni klej, oraz prawidłowo przygotować klejone powierzchnie, aby osiągnąć wysoki poziom wytrzymałości spoiny. Do tego niezbędne będą także prawidłowo dobrane urządzenia UV, zapewniające prawidłowe naświetlenie promieniami UV o konkretnym natężeniu, spoiny na całej szerokości. W przypadku nieprawidłowego doboru lampy UV, niestety spoina może nie być utwardzona całkowicie. Jeśli zaś lampa będzie zbyt wąska, niestety spoina będzie utwardzana nierównomiernie, co doprowadzi w wyniku do nierównomiernego jej utwardzania, a to przekładać się będzie na wysokie naprężenia w procesie, powodujące znaczne osłabienie ostatecznej spoiny.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *