Regeneracja układów pneumatyki hamulcowej.

Regeneracja układów pneumatyki hamulcowej.

Wśród wielu różnorodnych elementów w samochodach ciężarowych oraz autobusach, jednym z najważniejszych jest bez wątpienia układ pneumatyczny, od którego zależny jest układ hamulcowy. Jest to dość normalne, bowiem w przypadku jakichkolwiek awarii czy też nieprawidłowego działania układu hamulcowego bardzo może dojść do wypadków na drogach, a tego przecież trzeba tutaj za wszelką cenę unikną. Wobec powyższego też, należy tutaj stale monitorować sprawność poszczególnych elementów układów hamulcowych, oraz na bieżąco usuwać wszelkie pojawiające się usterki i inne uszkodzenia, aby pojazd samochodowy, mógł sprawnie funkcjonować.

Układ pneumatyczny.

Oczywiście od poprawnego działania układu pneumatycznego i jego podzespołów zależnych jest więcej kwestii niż tylko bezpieczeństwo. W końcu wszystkie siłowniki w pojazdach ciężarowych są także napędzane sprężonym powietrzem, a co za tym idzie w razie jakichkolwiek uszkodzeń przy produkcji sprężonego powietrza, nie będzie możliwe użytkowanie wywrotki, czy też nóg stabilizujących pojazd ciężarowy. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj osuszacz powietrza, którego zadaniem jest obniżenie poziomu wilgotności sprężonego powietrza do 21%, przy którym to poziomie będziemy mieli wyższy poziom zabezpieczenia poszczególnych podzespołów pneumatycznych przed korodowaniem. W przeciwnym razie będzie czekać nas wymiana bądź też regeneracja siłowników, w których korozja zrobiła swoje. Generalnie rzecz więc ujmując, można tutaj powiedzieć, iż zabezpieczenie przed korozją w układach pneumatycznych to przede wszystkim sprawny osuszacz powietrza, który z cała pewnością będzie w stanie obniżyć wilgotność do zadanego poziomu.

Wpływ pneumatyki na bezpieczeństwo.

Musimy tutaj pamiętać także o tym, iż w przypadku pneumatyki w pojazdach ciężarowych i autobusach, będzie ona wywierać także dość istotny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Chodzi nam przede wszystkim o hamulce pneumatyczne, gdzie przecież zaciski hamulcowe działają właśnie w oparciu o sprężone powietrze. Można więc powiedzieć iż pneumatyka hamulcowa samochodów ciężarowych i autobusów stanowi jeden z najważniejszych z punktu widzenia bezpieczeństwa elementów całego pojazdu. Oczywiście do tego dochodzi jeszcze układ kierowniczy, oraz kilka innych kwestii, niemniej jednak w tej materii to właśnie pneumatyka hamulcowa grać będzie pierwsze skrzypce. Należy zadbać więc o to, aby osuszacz powietrza był w pełni sprawny i odpowiednio obniżał poziom wilgotności sprężonego powietrza oddawanego do układu pneumatycznego, zarówno na hamulce, jak i na wszystkie siłowniki w tego typu pojazdach, zapewniając tym samym zabezpieczenie ich przed korozją, oraz innymi uszkodzeniami wynikającymi z nadmiernej wilgotności powietrza.

Podsumowując, koniecznością jest stałe monitorowanie poszczególnych podzespołów układu pneumatyki hamulcowej, aby dzięki temu zapewnić sobie wysoką jego sprawność, oraz bezpieczeństwo eksploatacji pojazdów ciężarowych oraz autobusów.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *