Rhododendron i jego odmiany.

Rhododendron i jego odmiany.

Uprawa w przydomowych ogrodach roślin z rodziny Rhododendron jest stosunkowo prosta i nie wymaga żadnych specjalnych zabiegów. Wystarczy odpowiednio przygotować stanowisko i glebę, starając się odwzorować w jak największym stopniu naturalne środowisko występowania gatunku i w zasadzie nie trzeba zajmować się niczym więcej. W związku z tym warto tutaj poznać rośliny z tej rodziny, aby umiejętnie dobierać je do kształtowania estetyki swojego ogrodu. Zapraszamy do zapoznania się z poniższym wpisem, mającym na celu pokazanie, podstawowego podziału roślin z gatunku Rhododendron oraz najważniejszych wytycznych dotyczących ich uprawy.

Azalie.

Jest to jeden z najefektowniejszych krzewów ogrodowych, o bardzo małych wymaganiach w zakresie pielęgnacji. Podstawowym warunkiem dobrego przyjęcia jest jedynie odpowiednie przygotowanie stanowiska i gleby. Stanowisko powinno być zacienione i osłonięte od wiatru, czyli jednym z lepszych miejsc będzie bezpośrednie sąsiedztwo większych drzew o głębokim systemie korzeniowym, czyli na przykład sosen. Wynika to z faktu tego, iż ten gatunek krzewu z rodziny Rhododendron charakteryzuje się stosunkowo płytkim systemem korzeniowym, w związku z czym sadzenie go przy drzewach o podobnym systemie sprawi, iż większe i silniejsze korzenie drzewa po prostu odbiorą mu wszystkie substancje odżywcze. Należy także zadbać o to, aby gleba na stanowisku charakteryzowała się kwaśnym odczynem pH, w zakresie 5-6,5, a jako, że taka gleba raczej w naszych ogrodach nie występuje, koniecznością będzie jej przygotowanie. Osiągniemy to poprzez zmieszanie nie odkwaszonego torfu z korą sosnową i kompostem w stosunku 1:1:1. tak przygotowaną glebą wypełniamy dołek o wymiarach dwukrotnej wielkości bryły korzeniowej na głębokość, i czterokrotnej wielkości na szerokość. Następnie wystarczy tylko zadbać o systematyczne nawadnianie, a z całą pewnością Azalie będą przyczyniać się do pięknego i estetycznego ogrodu.

Różaneczniki.

Uprawa Różaneczników, która także należą go rodziny Rhododendron, jest równie prosta jak w przypadku Azalii. Glebę i stanowisko przygotowujemy dokładnie w taki sam sposób, przy czym musimy jednak pamiętać, iż Różaneczniki osiągają z reguły o wiele większe rozmiary niż Azalie. Można spotkać odmiany nawet o kilkumetrowej wysokości. Zdecydowana ich większość osiąga jednak z reguły wymiar w granicy 1-1,5 metra, co sprawia, że można stosunkowo łatwo wybrać odpowiednie stanowisko dla tych krzewów.

Pielęgnacja.

W zakresie pielęgnacji, zarówno Azalii, jak i Różaneczników nie trzeba się zanadto niczym przejmować. Systematyczne nawadniania oraz okresowe zasilanie gleby odpowiednio dobranymi nawozami, powinno w zupełności wystarczyć do utrzymania odpowiednich warunków do prawidłowej wegetacji. Nie musimy się przejmować żadnymi cięciami pielęgnacyjnymi. Jedynie co warto jeszcze robić, to od czasu do czasu usuwać uschnięte gałązki, aby zrobić więcej miejsca na wzrost nowym. Można więc powiedzieć, iż uprawa krzewów z rodziny Rhododendron w naszych przydomowych ogrodach jest niezwykle łatwa i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy ani doświadczenia.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *