Rodzaje łożysk oraz ich zastosowanie.

Rodzaje łożysk oraz ich zastosowanie.

Łożyska stanowią jeden z tych elementów, bez którego nie obejdzie się żadne urządzenie mechaniczne czy też pojazd samochodowy. Obecnie zaś, mamy do czynienia z wieloma rodzajami i modelami łożysk. Każdy rodzaj będzie charakteryzować się innymi parametrami technicznymi, a co za tym idzie, także i innym zastosowaniem. W zasadzie, na dzień dzisiejszy, łożyska są specjalnie projektowane dla konkretnych zastosowań. Bardzo ciekawie prezentują się na przykład łożyska wahliwe specjalnego typu, które na chwilę obecną znajdują coraz szersze zastosowanie. Wynika to głównie z ich bardzo dobrych parametrów i właściwości.

Łożyska wahliwe specjalnego typu oraz ich zastosowanie.

Łożyska wahliwe to specyficzna odmiana łożysk kulkowych, które poprzez swoją konstrukcję generują nieco mniejszy poziom tarcia. Zbudowane są z dwóch rzędów kulek, wspólnej, kulistej bieżni zewnętrznej, oraz dwóch bieżni wewnętrznych w postaci naciętych na wewnętrznym pierścieniu rowków. Są one przede wszystkim niewrażliwe na niewspółosiowość kątową wału względem jego oprawy. Jest to bardzo ważna właściwość, która predestynuje stosowanie tego typu łożysk, na przykład w obrabiarkach, gdzie będziemy mieć do czynienia z silnymi obciążeniami. W przypadku zastosowania zwykłych łożysk, doszłoby do szybkiego ich uszkodzenia. Tutaj zaś, łożyska wahliwe specjalnego typu będą sobie radzić wyśmienicie. Oczywiście przy większym zakresie niewspółosiowości, może dojść do uszkodzenia nawet tych łożysk. Jednakże w zdecydowanej większości przypadków, będą one jak najbardziej na tego typu oddziaływanie odporne. Będą one więc wykorzystywane wszędzie tam, gdzie będzie dochodzić do dużego poziomu niewspółosiowości oprawy względem wału, wskutek oddziaływania różnych sił eksploatacyjnych.

Dobór odpowiednich łożysk.

Niezależnie od rodzaju zastosowanego łożyska, zawsze istnieje ryzyko jego uszkodzenia, toteż warto tutaj wiedzieć, w jaki sposób dokonywać ewentualnej wymiany na nowe. W tym przypadku najważniejszą kwestią będzie prawidłowy dobór łożyska. Nie zawsze zaś możliwe jest znalezienie dokładnie takiego samego modelu, od tego samego producenta. Będzie to znacznie całą sprawę utrudniać. Na szczęście wykorzystując odpowiedni katalog i sklep internetowy z łożyskami można uniknąć wielu problemów. Szczególnie internetowy katalog będzie tutaj pomocny. Pozwala nam bowiem wskazać wymagane przez nas parametry oraz wymiary łożyska, a sam dobiera odpowiadające naszym wymaganiom modele łożysk. Niezależnie od ich producenta. W taki sposób, o wiele łatwiej będzie nam dobrać łożyska zamienne do wielu maszyn, urządzeń i pojazdów. Nie musimy znać wszystkich producentów. Najważniejsze, abyśmy wiedzieli, jakimi parametrami ma się charakteryzować łożysko, którego potrzebujemy. System znajdzie je za nas sprawnie i szybko.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *