Różanecznik i jego uprawa.

Różanecznik i jego uprawa.

Uprawa Różaneczników w przydomowym ogrodzie, to bardzo dobry pomysł, przede wszystkim ze względu na fakt, iż są to rośliny o niewielkich wymaganiach w zakresie codziennej pielęgnacji. W zamian za to trzeba będzie jedynie poświęcić odpowiednią ilość czasu na prawidłowe podejście do kwestii wyboru odpowiedniej odmiany, czy też zagwarantować naszym Różanecznikom odpowiednie stanowisko i glebę. Poza tym, w zasadzie nie trzeba będzie poświęcać im zbyt wiele czasu i uwagi, chyba, że będziemy chcieli po prostu podziwiać ich piękno w okresie kwitnienia. Zobaczmy wobec tego, jak się zabrać za uprawę Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach, aby zapewnić sobie wysoki poziom ich estetyki.

Wybieramy odmiany Różanecznika do uprawy.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na kwestię tego, iż nasze warunki klimatyczne, znacznie odbiegają od klimaty Japonii, skąd pochodzą te estetyczne krzewy. Mamy u nas do czynienia z o wiele bardziej mroźnymi zimami, a co za tym idzie, nie wszystkie odmiany będą sobie z takimi warunkami radzić. Oczywiście w dobie współczesnej technologii powstało już wiele krzyżówek, które doskonale radzą sobie z temperaturą sięgającą nawet do trzydziestu stopni poniżej zera, aczkolwiek znajdziemy także naturalne odmiany, które poradzą sobie z siarczystym mrozem. W zasadzie można powiedzieć, iż pozostałe Różaneczniki będą także nadawać się do ogrodu, aczkolwiek jedynie w uprawie doniczkowej, aby możliwe było ich schowanie na zimę do pomieszczeń gospodarczych, gdzie będą zabezpieczone przed największymi mrozami. Na wiosnę będziemy je mogli znów wystawić do ogrodu, gdzie od razu poczują się lepiej. Jednym słowem, praktycznie wszystkie odmiany tych krzewów możemy uprawiać w ogrodach, niemniej jednak, niektóre z nich tylko w doniczkach aby mieć możliwość ich schronienia przed największymi mrozami.

Wybieramy stanowisko i przygotowujemy glebę.

Najważniejszym zaraz po doborze odmiany, krokiem będzie tutaj przygotowanie odpowiedniej mieszanki gleby, oraz wybór stanowiska do uprawy Różaneczników. W kwestii przygotowania odpowiedniej mieszanki gleby, powinniśmy zaopatrzyć się w spore ilości kompostu, nie odkwaszanego torfu i kory sosnowej. Składniki należy wymieszać w równych proporcjach, i na stanowisku uprawy wypełnić tak przygotowaną mieszanką dość sporych rozmiarów dołek, aby utrzymać niski poziom pH w najbliższym otoczeniu rośliny. Jeśli chodzi zaś o sam wybór stanowiska, to przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym aby było ono solidnie zacienione, a w tym przypadku najlepszym będzie wybór stanowiska w sąsiedztwie większych drzew i krzewów ozdobnych. Musimy jednak pamiętać, aby były to rośliny o głębokim systemie korzeniowym, który nie będzie kolidować z płytkim systemem Rhododendronów, bowiem w takim przypadku cała nasza praca pójdzie na marne, gdyż większy sąsiad zabierze całą wodę i wszystkie zawarte w niej składniki odżywcze mniejszemu Różanecznikowi, który niestety w takich warunkach nie będzie mieć szans na przetrwanie.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *