Różaneczniki w przydomowych ogrodach.

Różaneczniki w przydomowych ogrodach.

Jeśli zdecydujemy się uprawiać Różaneczniki w naszym przydomowym ogrodzie, to przede wszystkim, musimy skupić się na tym, aby stworzyć im doskonałe warunki do życia. Poza tym, rośliny te nie będą stawiać przed nami większych wymagań pielęgnacyjnych. Jeśli prawidłowo przygotujemy ich uprawę, to w przyszłości raczej nie będziemy mieć jakichkolwiek problemów. Zobaczmy więc, czego wymagają od nas Różaneczniki, aby zagwarantować nam wspaniały, kwitnący ogród.

Czego wymagają Różaneczniki w uprawie ogrodowej?

Zdecydowanie najważniejszą kwestią w tym przypadku, jest staranne przygotowanie uprawy. Musimy pamiętać o tym, iż Różaneczniki mają swoje wymagania w zakresie prawidłowego wyboru stanowiska nasadzenia, czy też gleby do uprawy. Musimy też pamiętać o tym, iż nie wszystkie odmiany będą nadawały się do uprawy ogrodowej, ze względu na zbyt niski zakres odporności na niskie temperatury.

Odmiany do uprawy ogrodowej.

W pierwszej kolejności, musimy wybrać właściwe gatunki Różaneczników, które będą sprawdzać się w uprawie ogrodowej. Niektóre Rhododendrony, będą odporne na niskie zakresy temperatury, charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Musimy wybierać takie odmiany, które spokojnie przetrwają mrozy dochodzące nawet do dwudziestu stopni Celsjusza poniżej zera. Pozostałe odmiany także możemy uprawiać, jednakże jedynie w donicach. Pozwoli nam to bowiem schować je na sezon zimowy do pomieszczeń gospodarczych, gdzie siarczysty mróz ich nie dosięgnie. Wraz z końcem sezonu zimowego będziemy mogli znów wystawić je do naszych ogrodów.

Gleba i stanowiska nasadzenia.

Bardzo ważna rolę odgrywać będzie także prawidłowy wybór stanowiska nasadzenia oraz przygotowanie odpowiedniej gleby do uprawy Różaneczników. Trzeba podkreślić, iż wszystkie Rhododendrony wymagają gleby o dość kwaśnym odczynie pH. Najlepiej jeśli będzie się mieścić w przedziale 4,5-6. Oczywiście taką glebę kupimy u każdego dostawcy Rhododendronów. Możemy ją jednak przygotować samodzielnie. Wystarczy zmieszać w równych proporcjach następujące składniki:

  • Gleba ogrodnicza
  • Nie odkwaszony torf
  • Kora sosnowa.

Tak przygotowana mieszanka powinna spełniać wymagania wszystkich odmian, zarówno w uprawie doniczkowej, jak i ogrodowej.
Jeśli zaś chodzi o stanowisko nasadzenia, to powinno ono być zacienione i osłonięte. Wszystkie Różaneczniki oraz Azalie, w naturalnym środowisku rosną w sąsiedztwie wielu innych roślin. Podobne warunki powinniśmy więc odwzorować w naszych ogrodach. Dzięki temu, Różaneczniki będą mieć doskonałe warunki do wegetacji i zapewnią nam wspaniałe efekty uprawy.

Podsumowanie.

Możemy więc powiedzieć, iż hodowla Różaneczników nie jest nader wymagająca pod wieloma względami. Jeśli prawidłowo przygotujemy glebę i wybierzemy właściwe odmiany i stanowisko nasadzenia, to wszystkie Różaneczniki będą rosnąć stabilnie i bezpiecznie. Poza tymi kwestiami, Różaneczniki nie wymagają od nas praktycznie żadnych prac pielęgnacyjnych. Musimy jedynie pamiętać o ich nawadnianiu. Szczególnie w okresie letnich upałów i braku naturalnych opadów atmosferycznych.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *