Technologia odwadniania igłofiltrami.
Prowadzenie wszelkiego rodzaju prac odwodnieniowych, wymaga przede wszystkim zastosowania odpowiedniej technologii. Powinna ona być starannie dopasowana do konkretnych warunków odwadniania, co nie zawsze jest takie proste w realizacji. Jedną zaś z najlepszych technologii w zakresie odwadniania terenów podmokłych będzie zastosowanie instalacji igłofiltrowej. Można wręcz powiedzieć, iż igłofiltry będą tutaj charakteryzować się zdecydowanie największym poziomem wydajności pracy. Zapewnią nam najwyższy poziom wydajności oraz jakości odwadniania terenów podmokłych, czy też obniżania poziomu wody gruntowej, co w wielu przypadkach będzie wręcz niezastąpione.
Zasada działania instalacji igłofiltrowej.
Instalacje igłofiltrowe działają w oparciu o zasysanie wody bezpośrednio z gruntu, poprzez podciśnienie wytworzone przez agregat pompowy. Do wytwarzającego podciśnienie agregatu podłączone są kolektory ssawne, do których z kolei podpina się igłofiltry. Te zaś wprowadzone są do gruntu w którym znajduje się woda. Podciśnienie wytwarzane przez agregat w całej instalacji sprawia, iż woda pojawiająca się przy końcach igłofiltrów, będzie zasysana i prowadzona do agregatu. Tam zaś zostanie przetłoczona do węży tłocznych celem odprowadzenia na bezpieczną odległość. jest to więc bardzo rozsądne rozwiązanie w przypadku kiedy trzeba prowadzić prace budowlane w terenie podmokłym. Instalacja igłofiltrowa ma bowiem to do siebie, iż po jej ustawieniu, może pracować w ruchu ciągłym przez bardzo długi okres czasu. to pozwoli nam na jednorazowe przygotowanie odwadniania, a następnie na regularne odprowadzanie wody gruntowej z terenu objętego pracami.
Zastosowanie systemów igłofiltrowych.
W związku ze specyfika działania instalacji igłofiltrowej, trzeba tutaj powiedzieć, iż będą się sprawdzać tam, gdzie należy wodę odprowadzać regularnie. Zalane opadami atmosferycznymi wykopy budowlane, bez problemów osuszymy przy zastosowaniu pomp zatapialnych. Jeśli jednak trzeba będzie zrealizować prace ziemne na brzegu rzeki lub jeziora, zwykłe pompy zatapialne mogą sobie już nie poradzić. Tutaj niezbędne będą właśnie igłofiltry. Aby jednak instalacja działała poprawnie, należy pamiętać o kilku kwestiach.
- Igłofiltry powinny być wprowadzone do gleby na głębokość ok. pół metra większą niż głębokość planowanych wykopów.
- Kolejne igłofiltry w instalacji powinny być oddalone od siebie w zakresie 0,5-1,5 metra, w zależności od intensywności pojawiania się wody w glebie.
- Każdy agregat pompowy ma określoną ilość igłofiltrów do obsłużenia. Podłączenie większej ilości niż agregat będzie w stanie obsłużyć, doprowadzi do obniżenia wydajności pracy całej instalacji.
Jeśli te warunki zostaną spełnione, to raczej nie będzie żadnych trudności z utrzymaniem wysokiego poziomu wydajności pracy całej instalacji. warto więc o tych kwestiach pamiętać, bowiem w przeciwnym razie, możemy nie osiągnąć zakładanych efektów pracy związanych z odwadnianiem przy wykorzystaniu igłofiltrów.