Trekking na czterotysięcznik dla każdego.

Trekking na czterotysięcznik dla każdego.

Zdobycie czterotysięcznika to nie lada wyzwanie dla każdego, szczególnie iż, z reguły takie podejścia do najłatwiejszych nie należą. Jest jednak jedno z kilku rozwiązań, które pozwolą nam na zdobycie czterotysięcznika bez konieczności przebywania specjalistycznego przygotowania alpinistycznego. Trekking na czterotysięcznik o dość łagodnym podejściu. Mowa tutaj o trasie na Gran Paradiso o wysokości 4061 m n.p.m., który jest jednym z najłatwiejszych do zdobycia czterotysięczników. Zobaczmy jednak jak należy się przygotować do wyprawy, bowiem pomimo tego iż jest to trasa dość łatwa, to jednak bez odpowiedniego przygotowania, niestety nie będzie możliwe jej pokonanie.

Podstawowe wymagania dla uczestników wyprawy.

W pierwszej kolejności warto tutaj zdać sobie sprawę, iż jest to wejście na czterotysięcznik alpejski, gdzie będziemy do czynienia z alpejską aurą, a więc lód, śniegi często przeraźliwe zimno będą towarzyszyć nam w całym podejściu. Wyprawa w zasadzie obejmuje 1900 metrów różnicy wysokości, gdyż jej początek nie jest zlokalizowany na samym dole. Po drodze mamy jeszcze nocleg w schronisku na wysokości 2735 m n.p.m., skąd dopiero następnego dnia będziemy wybierać się już na samo zdobycie szczytu. Tutaj trzeba będzie oczywiście wypożyczyć raki, uprząż oraz czekan, aby wyprawa była jak najbardziej bezpieczna, i można będzie już wyruszać na zdobycie Gran Paradiso. Do najważniejszych wymagań w stosunku do uczestników należy tutaj zaliczyć:

  • Konieczność posiadania dobrej kondycji fizycznej. Trasa będzie wieść fragmentami lodowca oraz terenem pokrytym różną jakością śniegu, co wymaga przygotowania siły i kondycji.
  • Konieczność posiadania własnej apteczki
  • Konieczność zaopatrzenia się w odpowiednią odzież termiczną

Niezbędne wyposażenie

Mimo iż jest to stosunkowo łagodny trekking na czterotysięcznik trzeba będzie jednak liczyć się z koniecznością profesjonalnego wyekwipowania, aby wyprawa była jak najbardziej wygodna i przede wszystkim w stu procentach bezpieczna. Wśród wszystkich rzeczy, które powinniśmy ze sobą zabrać, do najważniejszych zaliczamy:

  • Około 40l pecak z paskami umożliwiającymi dopięcie czekana
  • Solidne, wodoodporne, górskie buty ze sztywną podeszwą umożliwiającą zapięcie raków. Ważne aby były to jednak buty już przetestowane i rozchodzone, bowiem w przypadku założenia zupełnie nowych na trasę, ryzykujemy otarcia, które z biegiem czasu uniemożliwią nam kontynuowanie wyprawy.
  • Czekan i składane kijki
  • Lekką dolną uprząż, niezbędną podczas fragmentów wspinaczki, oraz wspólnego ubezpieczania się.
  • Raki dopasowane do posiadanego obuwia.
  • Ciepłą odzież trekkingowi, ciepła bieliznę najlepiej termoaktywną
  • Wodoodporną kurtkę z kapturem, komplet bielizny na zmianę, wodoodporne spodnie, czapka z daszkiem, mały składany nóż, termos, paszport, latarkę czołówkę, aluminiowy koc termiczny.

W zasadzie są to podstawowe elementy ekwipunku niezbędnego na tego typu wyprawy trekkingowe, bez których trudno sobie wyobrazić bezpieczne zdobywanie czterotysięczników nawet najłatwiejszymi podejściami. Tym bardziej, że jest to wyposażenie raczej dość przystępne cenowo, toteż jednak warto starannie wyposażyć swój plecak, aby potem na trasie nie mieć jakichkolwiek trudności związanych z brakiem odpowiedniego wyposażenia.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *