Trekking wysokogórski trasą Haute Route.

Trekking wysokogórski trasą Haute Route.

Każdy z pasjonatów trekkingu, z całą pewnością wie, czym jest trasa alpejska Haute Route, i z całą też pewnością w swojej trekkingowej karierze, będzie miał zamiar kiedyś ją pokonać. Aby jednak stało się to realne, niezbędne będzie pozyskanie odpowiedniego doświadczenia w kwestii trekkingu wysokogórskiego, jak i zdobycie niezbędnego wyposażenia, bez którego nie ma najmniejszego sensu wybierać się na tak skomplikowaną trasę. Zobaczmy w takim razie, jak należy się przygotować do tego, aby trekking trasą Haute Route, mógł zostać zaliczony do jak najbardziej udanych.

Wyposażenie to podstawa na trasie Haute Route.

Przede wszystkim, zacząć należy od tego, iż trasa Haute Route należy do najbardziej wymagających pod względem niezbędnego wyposażenia. Musimy tutaj posiadać niezbędne outdoorowe wyposażenie, jak również podstawowy sprzęt alpinistyczny. Wynika to z faktu tego, iż większość trasy będziemy poruszać się terenem pokrytym śniegiem, bądź też nawet lodowcem. Wymagać to będzie oczywiście posiadania czekana i raków dopasowanych do posiadanego obuwia. Warto w tego typu sprzęt wyposażyć się grubo wcześniej i dokładnie go przetestować, aby się przyzwyczaić do chodzenia w rakach, oraz sprawdzić, czy wszystko pasuje. Niezbędna odzież outdoorowa, powinna gwarantować nam zabezpieczenie przed chłodem, zimnem, deszczem i śniegiem. Jednocześnie nie może to być odzież ciężka i gruba, bowiem taka, zanadto krępowałaby nasze ruchy. Generalnie rzecz ujmując, wybierając się na tak trudny i wymagający trekking, jak Haute Route, trzeba będzie liczyć się koniecznością poniesienia stosunkowo sporych kosztów, związanych z zakupem niezbędnego wyposażenia.

Przebieg wyprawy.

Decydując się na wyprawę trekkingową na Haute Route z biurem podróży, co wydaje się być opcją zdecydowanie najbardziej bezpieczną, możemy przygotować się na dwa etapy wyprawy. Pierwszy etap będzie dostępny dla wszystkich, nawet tych mniej doświadczonych, bowiem wiedzie standardowymi szlakami turystycznymi, zapewniającymi przepiękne widoki i wrażenia. Drugi etap będzie już dostępny tylko dla najlepiej przygotowanych i doświadczonych trekkingowców. Tutaj będziemy wspinać się na wysokość około 3700 m n.p.m. i tam w zasadzie spędzimy kilka najbliższych dni i nocy. W trasie będziemy cały czas podpięci na uprzęży dolnej z resztą uczestników, celem wzajemnej asekuracji, która w tego typu warunkach jest nieodłącznym elementem wypraw turystycznych. Musimy także praktycznie cały czas mieć w pogotowiu raki, gdyż większość trasy wiedzie terenem pokrytym czapą śnieżną, a nawet lodowcem. Do tego w pogotowiu powinniśmy cały czas mieć własny czekan, który będzie służyć, jako solidne wsparcie w najbardziej stromych i ośnieżonych fragmentach trasy. Generalnie będzie to odcinek najtrudniejszy, o największych wymaganiach względem uczestników, toteż bez doświadczenia, przygotowania i wyposażenia, nie ma nawet sensu się na tego typu wyprawy wybierać.

Naczelny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *