Trzęsienia ziemi a ochrona danych

Trzęsienia ziemi a ochrona danych

Trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, powodzie, huragany, tsunami i inne katastrofy naturalne towarzyszą życiu na Ziemi od samego początku. Walka z tego rodzaju kataklizmami niejednokrotnie kończy się porażką. Straty, jakie powodują takie wydarzania są olbrzymie. Od tysięcy lat miliardy ludzi straciło życie podczas trzęsienia ziemi czy huraganów. Pomimo tego, że system ostrzegawczy jest coraz lepszy i szybciej powiadamia ludność przed ewentualnym kataklizmem, wciąż wiele osób traci swój dobytek, dom, a nawet życie.

Historia lubi się powtarzać

100 lat temu trzęsienie było tragedią dla jednostek ludzi, które zamieszkiwały dany teren. W chwili obecnej tsunami na Ocenie Spokojnym lub trzęsieni ziemi w Japonii ma wpływ na wiele więcej osób. Oczywiście nie chodzi o wielkość fali, lecz straty w danym miejscu i ich wpływ na resztę Świata. Japonia to kraj, który każdego roku narażony jest na olbrzymią ilość zjawisk atmosferycznych tego typu, ale wciąż jest bardzo rozwinięty. Ilość firm mających swoją siedzibę w tym kraju jest olbrzymia. Nie tylko wielkie koncerny typu Toyota, Toshiba, Nikon czy Sony, ale również wiele przedsiębiorstw obsługujących firmy na całym świecie.

Zabezpieczyć przed bezpowrotną utratą

Fale tsunami i trzęsienia ziemi niszczą tysiące domostw, szkół i oczywiście firm. Zniszczone komputery stacjonarne, laptopy, zalane akta papierowe oznaczają milionowe straty. Niemniej jednak zważywszy na ilość tego rodzaju kataklizmów w Japonii takie wydarzenia nie wpływają w żaden sposób na funkcjonowanie firm. Oczywiście w przeszłości zarówno w Japonii, jak i innych krajach huragany, trzęsienia ziemi i inne katastrofy rujnowały firmy, które były tworzone przez wiele lat. W historii Świata wiele akt zaginęło bezpowrotnie, gdyż zostały spalone lub zalała je woda. Oczywiście współcześnie możemy zapewnić kserowanie dokumentu, ale trzeba je gdzieś przechowywać. Rozwiązaniem na tego typu sytuacje jest zapewnienie wielu kopii zapasowych informacji o firmie w miejscach na całym świecie. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie dane potrzebne do odbudowy firmy są zabezpieczone. Oczywiście system ten znajduje wielu przeciwników, którzy kwestionują bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Dane firmy trafiają przecież w zupełnie obce miejsce i mogą zostać wykorzystane przez inne instytucje. Takie zagrożenie jest prawdopodobne, ale tylko w sytuacji, gdy firma korzysta z usług podejrzanej instytucji. Pomysł prowadzenia tego typu zabezpieczenia na wypadek trzęsienia ziemi zrodził się już w połowie lat 60 XX wieku, gdy naukowcy potwierdzili informacje o cyklicznym trzęsieniu ziemi, które nawiedza okolice Tokio co 100-150 lat i powodują niewyobrażalne zniszczenia. Usługa oferowana japońskim firmom to nie tylko ochrona danych osobowych instytucji, ale równie zabezpieczanie przeciwko katastrofom na światowym rynku.

Karol Wór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *